Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z Jagodzina i Ruszowa uczestniczyły w IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wzorową Młodzieżową Drużynę Pożarniczą (MDP) i jej opiekuna w roku 2017.
Konkurs miał na celu wyłonienie najbardziej aktywnej i wyróżniającej się MDP, której praca przyczynia się do popularyzowania ochrony przeciwpożarowej i zasad bezpieczeństwa, tradycji ruchu strażackiego, jak również promowania idei wspólnej pracy na różnych płaszczyznach (kulturalnej, sportowej, społecznej, informacyjnej itp.).
Organizatorem konkursu jest Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej a w jego imieniu Komisja ds. Młodzieży ZG ZOSP RP. Na galę finałową w dniu 27 kwietnia 2018 r. do Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie na zaproszenie organizatorów udały się dwie ośmioosobowe delegacje młodych strażaków z Ruszowa i Jagodzina wraz z opiekunami. Aby obniżyć koszty i zabrać większą liczbę młodzieży zdecydowano się na wyjazd pociągiem.
Laureatem konkursu i zdobywcą pierwszego miejsca została MDP przy OSP Dziergowice woj. opolskie (18 pkt.) a wyróżnienie otrzymała MDP przy OSP Porąbka woj. śląskie (15 pkt.) Nasze drużyny zajęły bardzo dobre miejsca na szczeblu kraju tj. MDP przy OSP Ruszów 4 miejsce ex aequo z dwoma innymi drużynami (12 pkt.) a MDP przy OSP Jagodzin 12 miejsce ex aequo z trzema innymi drużynami. Drużyna która zajęła pierwsze miejsce otrzymała puchar i cenne nagrody rzeczowe (min. fantomy, defibrylator treningowy, koszulki, torbę medyczną OSP). Wszystkie drużyny, które były zaproszone na galę finałową otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrodę w postaci bonu na zakup umundurowania strażackiego o wartości 500 złotych w WUS Brzeziny.
Szczególne podziękowania za pracę z młodzieżą należą się opiekunom MDP tj. w Ruszowie Anecie Dobrzańskiej i Rafałowi Mesjaszowi a w Jagodzinie opiekunowi Szymonowi Mikołajczykowi i instruktorom Jackowi Czekalskiemu i Hubertowi Piotrowskiemu. Przed rozpoczęciem uroczystości młodzież i opiekunowie zwiedzili Muzeum Sportu i Turystyki. Na przysłowiowy deser młodzież wraz opiekunami pod dowództwem Komendanta Gminnego OSP Janusza Drosia udała się na ekspresową wycieczkę po stolicy. Korzystając z metra, tramwajów, autobusów oraz własnych nóg wszyscy przemieszczali się sprawnie zwiedzając m.in. Stadion Narodowy, Rynek i część Starego Miasta z Placem Zamkowym, Krakowskie Przedmieście (z uwagi na nieobecność Prezydenta Pałac Prezydencki obejrzano tylko z zewnątrz), Plac J. Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza oraz podziwiali panoramę Warszawy z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Po dotarciu na dworzec kolejowy Warszawa Wschodnia wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na lekko opóźniony pociąg IC z Białegostoku do Węglińca. W przeciwieństwie nocnej podróży do Warszawy podczas której najwytrwalsi nie zmrużyli nawet oka w drodze powrotnej panowała niespotykana cisza i wszyscy zapadli w głęboki sen po wyczerpującym, pełnym wrażeń dniu.
Uczestnicy wyjazdu serdecznie dziękują Panu Stanisławowi Mikołajczykowi – Burmistrzowi GiM Węgliniec za przekazanie środków finansowych na pokrycie kosztów przejazdu do Warszawy, biletów wstępu do zwiedzanych obiektów i biletów komunikacji miejskiej w celu sprawnego przemieszczania się po mieście.
Janusz Droś – Komendant Gminny OSP