Liczne wyzwania w zakresie ochrony środowiska i rosnące koszty energii sprawiają, że coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę domu energooszczędnego. Kluczowy dla osiągnięcia optymalnej efektywności energetycznej budynku jest dobór właściwych materiałów budowlanych. Obecnie dostępne są różne rozwiązania konstrukcyjne, izolacyjne i instalacyjne, które znacząco redukują zużycie energii w obiektach mieszkalnych.
Rekomendowane materiały konstrukcyjne
Materiały konstrukcyjne domu powinny zapewniać nie tylko jego stabilność, ale również izolacyjność termiczną. W budownictwie energooszczędnym szczególną popularność zyskuje, chociażby beton komórkowy. Do jego zalet należy porowata struktura, niska gęstość oraz duża lekkość. Właściwości te sprawiają, że znacząco redukuje obciążenia fundamentów i ułatwia proces budowy. Innym polecanym rozwiązaniem jest ceramika poryzowana. Ze względu na obecność mikroskopijnych porów, materiał ten łączy w sobie wysoką wytrzymałość z usprawnioną izolacyjnością termiczną. Nie bez znaczenia pozostaje odporność na czynniki atmosferyczne, która dodatkowo podnosi trwałość konstrukcji. W budowie domu energooszczędnego można zastosować również silikaty, czyli wapienno-piaskowe bloczki. Ich zaletą jest dobra akumulacja ciepła, która stabilizuje temperatury wewnętrzne. Duża gęstość zapewnia też optymalną izolację akustyczną.
Odpowiednia izolacja termiczna
Obecnie wielu inwestor decyduje się na indywidualny projekt domu, co pozwala na zastosowanie różnych rozwiązań energooszczędnych. Kluczowe znaczenie mają odpowiednie materiały izolacyjne, które redukują straty ciepła i przyczyniają się do obniżenia kosztów ogrzewania. Obecnie bardzo popularna jest wełna mineralna, co wynika z jej świetnych właściwości izolacyjnych i ognioodpornych. Struktura tego materiału zapewnia też skuteczne tłumienie dźwięków, poprawiając komfort akustyczny budynku. W domu energooszczędnym sprawdzi się też styropian, który jest lekki i łatwy w montażu. Materiał ten występuje w wielu gęstościach i grubościach, co pozwala na jego indywidualne dostosowanie. Indywidualny projekt domu jednorodzinnego może też zakładać użycie pianki poliuretanowej PUR, stosowanej w formie natrysku. Rozwiązanie to zapewnia bezspoinową warstwę izolacji, która skutecznie eliminuje mostki termiczne. Jej zaletą jest możliwość nakładania bardzo cienkich warstw.
Redukcja strat ciepła a stolarka otworowa
Istotny wpływ na straty ciepła w budynku mają okna i drzwi. Stolarka otworowa powinna tym samym spełniać najwyższe standardy izolacyjności termicznej. Duże znaczenie ma współczynnik przenikania ciepła. Im niższa jego wartość, tym lepsza izolacyjność okien. W domach energooszczędnych, parametr Uw nie powinien przekraczać 0,8 W/(m2K). Duże znaczenie ma też rodzaj ramy, ponieważ profile wykonane z aluminium, drewna czy PVC mają różne właściwości izolacyjne. Warto również zwrócić uwagę na odpowiedni profil szybowy. Najlepszym rozwiązaniem są szyby zespolone z powłokami niskoemisyjnymi, wypełnione argonem lub innym gazem szlachetnym. W ten sposób można znacząco poprawić termiczną izolacyjność okna. Dobrze dobrana stolarka otworowa nie tylko zmniejsza straty ciepła, ale tez podnosi komfort użytkowania budynku. Aby w pełni spełnić wymagania energooszczędne pod tym kątem, warto zamówić projekt domu u architekta. Ofertę w tym zakresie posiada New-House, a na stronie https://new-house.com.pl/zaprojektuj-z-architektem-new-house dostępne są wszystkie szczegóły.
Dobór odpowiednich rozwiązań
Wybór materiałów konstrukcyjnych powinien być dopasowany do wymagań projektu, a także lokalnych warunków klimatycznych. W koszt projektu indywidualnego warto wliczyć dodatkowe rozwiązania. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę zwłaszcza na współczynnik przewodzenia ciepła, który ma bezpośredni wpływ na straty ciepła przez zewnętrzne przegrody. Poza materiałami budowlanymi, duże znaczenie ma też użycie technologii wspierających energooszczędność. Dla zapewnienia efektywności energetycznej budynku warto zdecydować się na wentylację mechaniczną z rekuperacją, pompę ciepła, ogrzewanie podłogowe czy fotowoltaikę.