Czy powstanie dom pogrzebowy?

0

W związku z uzgodnieniami dotyczącymi miejscowego planu zagospodarowania miejscowości Ruszów przewidywana jest dalsza eksploatacja starego cmentarza, a jednocześnie proponuje się nową  lokalizację cmentarza. Dlatego też Gmina Przeprowadziła konsultacje z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w sprawie warunków przeprowadzenia ewentualnej adaptacji byłego kościoła ewangelickiego w Ruszowie na cele komunalne, a dokładniej na wykorzystanie go,jako domu pogrzebowego.

 

Jak wiadomo istnieje pilna potrzeba budowy takiego domu przedpogrzebowego w Ruszowie, dobrą lokalizacją byłoby na pewno miejsce przy starym cmentarzu (ruiny starego kościóła). Zbudowanie domu pogrzebowego w innym miejscu od podstaw, może wiązać się z pełnym sfinansowaniem budowy przez Gminę

W przypadku adaptacji zabytkowego kościoła ewangelickiego obok starego cmentarza istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowania w wysokości do 75% ze środków Unii Europejskiej.

Do Ruszowa przyjedzi Konserwatorem Zabytków, który ustali warunki techniczne  i konserwatorskie niezbędne do przygotowania obiektu, jednocześnie poprowadzi on poszukiwanie partnera z Niemiec celem pozyskania funduszyz Unii Europejskiej. Pomocnym będzie też fakt wspópracy między byłymi mieszkańcami Ruszowa a obecnymi obywatelami Niemiec w celu uzyskania ich wsparcia przy realizacji projektu. Jeśli ktoś z Państwa ma kontakt z z takimi osobami, będziemy wdzieczni za informację na ich temat.

 

Share.

About Author

Projektant graficzny, przedsiębiorca.