Basen w Gozdnicy otwarty!

0

Jak obiecaliśmy pisząc o przygotowaniach basenu w Gozdnicy, informujemy, że Basen jest już otwarty. Godziny otwarcia basenu: od 10:00 do 18:00. Na basenie jest zatrudnionych dwóch ratowników, którzy będą czuwać na bezpieczeństwem osób korzystajacych z basenu.

Korzystając z okazji zamieścimy trochę rad dotyczących kąpieli. Statystycznie najczęstszymi wypadkami śmierci przez utonięcie są wypadki związane z kąpielą po spożyciu alkoholu, kąpielą w miejscach niestrzeżonych i niebezpiecznych, brak opieki nad dziećmi i zbyteczna brawura. Zatem nie tylko zatrudnianie większej liczby ratowników i otwieranie nowych kąpielisk, ale propagowanie zasad bezpie­cznej kąpieli oraz prowadzenie nauki pływania może zmniejszyć liczbę utonięć.

Gdzie pływać:

1. W miejscach strzeżonych i przeznaczonych specjalnie do tego celu.
2. W wodzie tak głębokiej i w takiej odległości od brzegu, która odpowiada naszym realnym możliwościom pływackim. Nigdy nie powinniśmy przekraczać wyznaczonych na kąpielisku stref.
3. W przypadku kąpieli w miejscach niestrzeżonych, żelazne zasady mówią by nie odpływać od brzegu dalej niż 50 m. Większa odległość znacznie wydłuża czas akcji ratunkowej prowadzonej przez osoby postronne lub całkowicie ją uniemożliwia. Maleją szanse dostrzeżenia wypadku tonięcia.
4. Kąpać się w miejscach dobrze sobie znanych.
5. Nigdy nie wolno pływać w miejscach zakazanych o czym informują odpowiednie tablice, a także na odcinkach szlaków że­glugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

Kiedy pływać:

1. Jeśli temperatura wody wynosi poniżej 14°C, kąpiel i pływanie nie jest wskazane.
2. Zalecana temperatura wody do kąpieli i pływania powinna być nie mniejsza niż 18°C.
3. Najlepsza temperatura wody do kąpieli to 22-25°C.
4. Pływać zawsze w pełni zdrowia.
5. Wykorzystywać do kąpieli okresy dobrego nasłonecznienia.
6. Nigdy nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu, w okresach złego samopoczucia, skakać nagle do wody po rozgrzaniu ciała na słońcu lub po wysiłku fizycznym, a także bezpośrednio po posiłku.
7. Nie wolno kąpać się po zachodzie słońca, ponieważ w razie wypadku ciemność uniemożliwia udzielenie pomocy.
8. Nie należy przebywać w wodzie zbyt długo ani też wchodzić do niej ponownie po zbyt krótkiej przerwie. Grozi to niebezpiecznym wychłodzeniem organizmu.

Do żelaznych zasad bezpieczeństwa należą:

1. Nigdy nie wolno skakać do nieznanej wody, ponieważ nie wia­domo czego możemy się spodziewać pod jej lustrem.
2. Nie wolno wchodzić celowo do wody w miejscach niebezpiecz­nych, tam gdzie według naszego rozeznania znajdują się na przykład:

a) wiry,
b) wodorosty,
c) zimne prądy itp., a my sądzimy, że sobie poradzimy bo oceniamy siebie jako doskonałych pływaków.

3. Zainteresujmy się zawsze bezpieczeństwem dzieci przebywających nad wodą i w jej pobliżu.
4. Nie wszczynajmy nigdy fałszywych alarmów.
5. Nie popychajmy do wody osób, które się tego niespodziewaną.
6. Nie biegajmy po pomostach, możemy potrącić znaj­dujące się tam osoby, a sami narażamy się na uszkodzenia ciała przy upadku.

Share.

About Author

Projektant graficzny, przedsiębiorca.