Okresowy zakaz wstępu do lasu

0

Od poniedziałku 10 lipca został wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu w Nadleśnictwie Ruszów.

Zakaz nie dotyczy terenów rekreacyjnych położonych w bezpośrednim sąsiedztwie „Zalewu” w pobliżu miejscowości Klików. Zakaz został wprowadzony ze względu na ekstremalne wręcz zagrożenie pożarowe.

Cytując za Dyrekcją Lasów Państwowych:

„Okresowy zakaz wstępu do lasu stanowiącego własność Skarbu Państwa wprowadza nadleśniczy, przy 3. stopniu zagrożenia pożarowego (tzn. dużym zagrożeniu pożarowym), jeżeli przez kolejnych 5 dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9.00 będzie niższa od 10 %. Za nieprzestrzeganie zakazu wstępu do lasu grozi mandat w wysokości 500 zł.”

Tylko we Wtorek Ochotnicza Straż Pożarna interweniowała dwa razy, przyczyną była nie odpowiedzialność i bezmyślność ludzka. Wypalanie traw i palenie śmieci przy takim zagrożeniu nie jest zachowaniem wlaściwym. W jednym ze zdarzeń akcje gaśniczą rozpoczęli okoliczni mieszkańcy, tym sposobem uratowali swoje ogródki i komórki od spalenia.

APELUJEMY o przestrzeganie zakazu, oraz o rozsądne obchodzenie się ze źródłami zapalnymi, które mogą wywołać pożar. Obowiązuje do czasu ustąpienia dużego zagrożenia pożarowego. Osoby łamiące zakaz mogą podlegać karze mandatu. Podobne zakazy wprowadzone zostały również na terenach sąsiednich nadleśnictw: Węgliniec, Pieńsk, Świętoszów.

Pożar łąk na ul. Brzozowej.

Tym razem pożar zauważyli i rozpoczeli gasić mieszkańcy chroniąc swój dobytek przed spaleniem.
Share.

About Author

Projektant graficzny, przedsiębiorca.