Eurodożynki na piątke z plusem

0

Na zaproszenie organizatorów w Euroregionalnych Dożynkach na Pograniczu Dolnośląsko – Saksonskim, które odbyły sie w Zgorzelcu 2 września 2006 r., uczestniczyło Koło Gospodyń Wiejskich z Ruszowa ze wsparciem w postaci sołtysa Ruszowa Leszka Hawrota. Reprezentowali oni jako jedyni gminę Węgliniec. Dzięki uprzejmości Pana Mariana Ogórka, który zorganizował transport do Zgorzelca. Zabrano też dorodny wieniec dożynkowy upleciony przez Panie: Władysławę Wróbel, Sabinę Kozę, Annę Obuchowską, Janinę Jasiczak, Józefę Wronę, Annę Delugę, Marię Dobrzańską, Weronikę Konwent, Irenę Piętę, Janinę Stróżyczak, Marię Domagała, Krystnę Myslicką i Zofię Gminską. Konstrukcję wieńca wyspawał Antoni Kurzawa. Wszystkie delegacje z gmin i zaproszeni goście z Polski i z Niemiec zebrali sie na placu wokół kościóła Św. Bonifacego w Zgorzelcu. O godz. 10:00 rozpoczęła prace komisja konkursowa której zadaniem było wyłonić spośród 9 wieńców, te trzy najładniejsze do nagrodzenia przez Starostę Zgorzeleckiego. Emocje udzieliły sie wszystkim ekipom wszak każda chciała aby jej wieniec był najlepszy. Po uroczystej mszy świętej koncelebrowanej przez Dziekana Dekanatu Zgorzeleckiego księdza Prałata Jana Mycka, korowód dożynkowy, na czele którego szła orkiestra górnicza, udał sie do amfiteatru miejskiego gdzie uroczyście ogłoszono wyniki konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. I miejsce przyznano gminie Zgorzelec, którą reprezentowała wieś Spytków. II miejsce zajęła gmina Węgliniec, czyli tak naprawdę Ruszowiacy, III miejsce przyznano gościom z Niemiec (gmina Niesky -„NoL”). Z wielkim zadowoleniem i radością Pani Władyslawa Wróbel odebrała z rąk Starosty Zgorzeleckiego Andrzeja Tyca nagrodę za II miejsce. Trud wielodniowej pracy został uznany.
– Mimo drugiego miejsca, w opinii wielu ludzi nasz wieniec uznawano za najładniejszy i otwarcie nam tego gratulowano – stwierdził sołtys Ruszowa Leszek Hawrot.
Cóż nie zawsze opinia jury pokrywa sie z oceną publiczności, być może w przyszłości warto pomyśleć nad nagrodą publiczności. Warto też dodać, że Pan Eugeniusz Górniak został wyróżniony przez Starostę Zgorzeleckiego nagrodą dla wzorowych rolników. Serdecznie gratulujemy wyróżnionym.

Foto: Leszek Hawrot

{phocagallery view=category|categoryid=105|limitstart=1|detail=5 |displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|imageshadow=shadow1}

Share.

About Author

Projektant graficzny, przedsiębiorca.