Gniewają się dalej

0

Właściciel portalu zgorzelec.info włączył się do dyskusji o urastającej do rangi wielkiego problemu galerii internetowej. Kilka zdjęć zamieszczonych na wspomnianej stronie wywołało burzę, dyskusję i konflikt, który daje próbkę tego, co nas czeka podczas kampanii wyborczej.

Wspominanie oświadczenie wywołało kolejny raz fale niezadowolenia w Urzędzie Miasta i Gminy w Węglińcu. Po którym pojawiły się wyjaśnienia w których możemy przeczytać.
– artykuł pt. „Dyktatura i niedouczenie w Urzędzie Miasta w Węglińcu” ma na celu ukazanie braku znajomości prawa i zasad współżycia społecznego tylko osób będących organizatorami lub pracownikami Urzędu Miasta w Węglińcu, których myśl została wyrażona w Oświadczeniu zamieszczonym na stronie www.wegliniec.pl
— stwierdził właściciel portalu

W dalszej części artykułu publikujemy pełną treść oświadczenia gminy oraz odpowiedź Aleksandra Pitury.

— CYTAT ZGORZELEC.IJNFO —

Kilka dni temu opublikowaliśmy galerię zdjęć ze Święta Grzybów. Jej sponsorem został Mirosław Matuszewski. Na chwilę przed publikacją zadzwonił do mnie tamtejszy Przewodniczący Rady Miasta Mirosław Sochoń z zastrzeżeniami dotyczącymi publikacji wizerunku sponsora naszej galerii. Kiedy jego „prośby” zostały odrzucone na oficjalnej stronie miasta zostało opublikowane ostre i bezpodstawne oświadczenie uderzające w Pana Matuszewskiego, a przede wszystkim w autonomię zgorzelec.info. W związku z tym chciałbym przedstawić stanowisko zgorzelec.info w tej sprawie. Prawo skomentowania tej sytuacji pozostawiam jak zwykle wszystkim internautom interesującym się życiem naszego rejonu, a szczególnie mieszkańcom gminy Węgliniec.

Poniżej przedstawiam treść oświadczenia, które można znaleźć na www.wegliniec.pl
=============================================
O Ś W I A D C Z E N I E – 2006-09-14 09:15:46
Podpisanie się pana Mirosława Matuszewskiego pod galerią zdjęciową „Święta Grzybów” zamieszczoną na www.zgorzelec.info jest zwykłym nadużyciem, którego dopuścił się razem z właścicielem strony internetowej panem Aleksandrem Piturą

Organizatorzy „Święta Grzybów” nie wyrazili na to zgody, a wręcz protestowali w tej sprawie u właściciela, nie godząc się na jakiekolwiek wykorzystywanie „Święta Grzybów” do celów politycznych. Pan Matuszewski nie miał nic wspólnego z organizacją „Święta Grzybów” a próbuje w sposób cyniczny wykorzystać czyjąś pracę do swoich celów.

Jesteśmy takim postępowaniem oburzeni i wszelkimi dostępnymi środkami będziemy o tym skandalicznym postępowaniu informować mieszkańców zarówno naszej gminy jak i powiatu.

Komitet Organizacyjny „Święta Grzybów”

=============================================

A oto moja odpowiedź w tej sprawie jaka została wysłana do Urzędu Miasta w Węglińcu z prośbą o publikację na stronie www.wegliniec.pl:

dot. Oświadczenia Komitetu Organizacyjnego z dnia 14.09.2006 roku

Szanowni członkowie Komitetu Organizacyjnego,

W związku z wydanym przez Komitet oświadczeniem trudno racjonalnie zebrać myśli i odpowiedzieć sobie na kilka pytań z nim związanych. Nie wiem czy wróciliśmy do czasów PRL-u kiedy to jedyna prawowita władza decydowała o tym co jest słuszne czy nie, co jest skandaliczne czy nie, co jest naruszeniem prawa, a co nie jest?

Forma i treść tego oświadczenia do złudzenia nawiązuje do tamtych czasów, bo otóż mamy do czynienia z oburzeniem społeczeństwa reprezentowanego przez kolegialne ciało w postaci enigmatycznego Komitetu Organizacyjnego, z którego żaden członków nie raczył publicznie przyznać, że to on lub kilku z nich podpisało się z imienia i nazwiska pod tekstem oświadczenia. A może jest tak, że starym PRL-owskim zwyczajem ktoś „niezwykle ważny” kryje się pod osłoną opinii społecznej załatwiając swoje prywatne interesy. Ale ad rem – do rzeczy.

Nikt nie zaprzecza, ani też nikt nie twierdzi, że tak okazjonalna impreza Święto Grzybów jest imprezą stricte polityczną; w powszechnym mniemaniu jest to impreza propagująca region i jego naturalne bogactwo jakim są Bory Dolnośląskie i płynące z niego pożytki w postaci runa leśnego i grzybów. Naturalną jest rzeczą, że tego typu impreza, a mamy ich wśród lokalnych – sąsiadujących gmin – coraz więcej, jest doskonałą okazją do zaprezentowania się szerszej rzeszy społeczności, wykraczając poza wymiar lokalny, bo o to przede wszystkim chodzi.

Portal ZGORZELEC.INFO, którego jestem właścicielem, stawiał i stawia nadal sobie za cel pełnienia funkcji informatora społeczno-kulturalnego na terenie powiatu zgorzeleckiego. Kilkuletnia działalność portalu i jego osiągnięcia, a w szczególności bardzo szerokie zainteresowanie ludzi informacjami i dyskusjami toczonymi na otwartym forum dyskusyjnym, dowodzą słuszności realizowanej misji, misji realizowanej za moje własne prywatne pieniądze. Portal ZGORZELEC.INFO jest częścią firmy DGL Aleksander Pitura, firmy która w każdym swoim działaniu i decyzjach jest instytucją autonomiczną.

W latach poprzednich mój portal i związani z nim pracownicy także tworzyli galerię zdjęciową ze Święta Grzybów i nikomu to nie przeszkadzało. W tym roku zaczęło; przecież znamy się nie od dziś. Czy sądzicie, że wykonanie kilkuset zdjęć, po to by stworzyć galerię zdjęciową z imprezy to „małe piwo”; przecież wykonanie tej pracy kosztuje zarówno wynagrodzenie pracowników, czas spędzony na selekcji i obróbce zdjęć, przejazdy itp. i jak sądzicie kto to finansuje? Komitet Organizacyjny? Robię to ja z własnych środków zarabianych w każdy dostępny prawem sposób, w tym także przez sponsoring, który nie jest w Polsce, ani tez w powiecie zgorzeleckim prawem zabroniony; chyba że zabraniają tego uchwały gminne, co już samo w sobie byłoby naruszeniem prawa, tyle że nie przeze mnie.

Na przestrzeni minionych lat, a tym bardziej także w tym roku Komitet Organizacyjny nie zawierał ze mną umowy na świadczenie obsługi medialnej Święta Grzybów czerpiąc z mojej pracy oczywiste korzyści – wykraczające poza rejon powiatu rozpowszechnienie imprezy i walorów gminy Węgliniec w wyniku wykorzystania techniki internetowej.

Używanie w oświadczeniu sformułowania o wykorzystaniu czyjeś pracy i nazywanie tego skandalem jest słuszne, ale nie w odniesieniu do mnie, a tym bardziej do osoby sponsorującej galerię, mieszkańca gminy Węgliniec Pana Mirosława Matuszewskiego. Czy gdyby sponsorem wykonanej galerii był Pan Donald Tusk albo Pan Premier Jarosław Kaczyński to z punktu widzenia członków Komitetu Organizacyjnego wszystko byłoby OK.?

Impreza była apolityczna, tak samo jak apolityczna jest galeria zdjęć wykonana z tej imprezy. Polityczny wydźwięk temu wydarzeniu nadał sam Komitet Organizacyjny, a może nie Komitet, tylko jakaś „niezwykle ważna” osoba, mająca interes w tym, aby wszyscy siedzieli cicho. 15 lat na tronie władzy deprawuje i powoduje zatracenie instynktu samozachowawczego. Nadużyciem zaufania społecznego i skandalem jest realizowanie spektakularnych inwestycji w gminie na kwadrans przed wyborami, a co się działo przez poprzednie 45 minut sprawowania mandatu. Używanie parasola ochronnego w postaci Komitetu Organizacyjnego świadczy o braku twarzy i honoru.

Jako burzę w szklance wody, należy potraktować to całe oświadczenie, a robienie ze sponsoringu galerii czynu skandalicznego zakrawa na kpiny. Można by powiedzieć „uderz w stół, a nożyce się odezwą”, czyżby pojawienie się osoby rozpoznawanej w regionie tak bardzo wystraszyło władzę. Przecież jeszcze nikt formalnie nie ogłosił terminu zgłaszania kandydatów do wyborów samorządowych, czy jest czymś złym, iż szerszej społeczności lokalnej niż tylko w Ruszowie daje się poznać nowy człowiek. Nikt nie ma patentu na mądrość i władzę, o tym należy zawsze pamiętać.

Kończąc tą polemikę z oświadczeniem Komitetu Organizacyjnego teraz ja oświadczam, że DGL Aleksander Pitura i prowadzony przeze mnie portal ZGORZELEC.INFO nie naruszyło w tej sprawie żadnych norm prawa. Komitet wydając
Oświadczenie winien mieć świadomość tego, że zarzuty winny opierać się o ściśle określone normy prawa i wskazać je, inaczej można by porównać to działanie do działania znanego na scenie politycznej „bullteriera”.

Łamy portalu są otwarte dla wszystkich chcących wyrazić swoją opinię także w tej sprawie. Serdecznie zapraszam.

www.wegliniec.pl – oświadczenie
www.wegliniec.info – forum dyskusyjne dla mieszkańców gminy Węgliniec i nie tylko.
www.ruszow.pl – komentarz obecnej sytuacji

— KONIEC CYTATU —

Share.

About Author

Projektant graficzny, przedsiębiorca.