Cyfrowa telewizja nadchodzi

0

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, już we wrześniu cyfrowa telewizja będzie dostępna w naszym regionie. Już dziś z nadajników w Wichowie i Jemiołowie (woj. Lubuskie k/Żagania) nadawany jest próbny sygnał. Wichów oddalony jest od Ruszowa jakieś 45 km. Oficjalny start telewizji cyfrowej w Lubuskiem planowany jest na wrzesień, rok później czyli październik 2010 to koniec w naszym regionie telewizji analogowej. Jest Jeszcze jednak czas bo według projektu KRRiT, sygnał analogowy telewizji zostanie wyłączony 31 lipca 2013 roku. Do tego czasu telewizja cyfrowa ma być dostępna w całej Polsce. Wtedy również przestanie nadawać Nowa Karczma i Śnieżne Kotły.

Kilka kanałów jednocześnie

Naziemna telewizja cyfrowa ma ruszyć już we wrześniu. Wtedy to pierwszy multipleks, czyli możliwość emitowania kilku kanałów jednocześnie na jednym paśmie, zostanie uruchomiony w Zielonej Górze i Żaganiu oraz w Warszawie i Poznaniu.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ustaliła w warunki konkursów na operatorów pierwszego i drugiego multipleksu telewizji cyfrowej. O miejsce będą się mogli ubiegać obecni nadawcy analogowi. Trzy kanały otrzyma jego operator i to on zdecyduje, które kanały tam się pojawią. Trzy zostaną rozdane w konkursie KRRiT, a jeden będzie przeznaczony dla telewizji lokalnych wyłonionych również w konkursie. Chce ona, by na trzecim multipleksie, który początkowo będzie obejmował jedynie 20 proc. kraju, znalazły się kanały TVP. Wtedy uwolnią miejsce na pierwszym.

Jeszcze bez dekodera

Nie oznacza to, że natychmiast, w jeszcze w tym roku, będziemy musieli mieć dekodery. Przez pewien czas w eter trafi jednocześnie sygnał analogowy i cyfrowy.

Nie potrwa to długo. Rada planuje, że jako pierwsze zostaną wyłączone nadajniki analogowe w Zielonej Górze i Żaganiu – już w październiku 2010 roku, a następnie na Pomorzu Zachodnim i Środkowym – w czerwcu 2011 roku. Nadawcy startujący w konkursie na częstotliwość na pierwszym multipleksie będą zobowiązani do wyłączenia emisji analogowej.

Według szacunków KRRiT w pierwszej fazie uruchamiania naziemnej telewizji cyfrowej koszt dekodera będzie wynosił ok. 250 zł. Prawdopodobnie zakup dekoderów dla osób najuboższych będzie dofinansowany.

Share.

About Author

Projektant graficzny, przedsiębiorca.