Krajobraz z sercem

0

Tam, gdzie Adriatyk wcina się w kontynent, leży półwysep, pełen pięknych, piaszczystych plaż, starożytnych zabytków, zielonych wysp oraz cudownych, skalnych zatoczek. Ten ziemski raj ..
nazywa się Chorwacja. Bujność przyrody, przyjazny klimat, piękne wybrzeże, bogactwo morza – to powody, dla których od niepamiętnych czasów walczono o tę krainę i osiedlano się tu z wielkim upodobaniem. Na południowych stokach chorwackich nizin dojrzewają doskonałe winogrona, z których powstaje wiele gatunków wyśmienitych win. Chorwaci są bardzo gościnni, dumni ze swego pochodzenia, a dzięki swej szczerej serdeczności szybko nawiązują kontakt z turystami.

Kusząca kraina

Chorwacja cieszyła się popularnością już u starożytnych Rzymian, w okresie Imperium Rzymskiego ( I/IV p.n.e.) – kraina przeżywała dynamiczny rozkwit, o czym świadczą liczne zabytki z tamtego okresu.
Przepiękne widoki – góry i doliny, zdecydowana przewaga skamieniałości nad budynkami mieszkalnymi, a wszystko skąpane w zieleni i otoczone lazurem akwenów wodnych. To kraj słabo zaludniony, możesz ku swemu zaskoczeniu podróżować przez długi czas, nie spotykając żadnych osad ludzkich. Charakterystyczne są groby przy drodze, albo opustoszałe miejscowości. To przygnębiająca pozostałość po wojnie i efekt udanej próby odbicia okolicznych miejscowości z rąk Serbów. Z okolic Knina ok. 150 tys. miejscowej ludności musiało uciekać do Bośni i Hercegowiny, a wielu z nich zostało zamordowanych. Jest to niewątpliwie smutny widok, ale też pobudza do namysłu jaką wizytówkę współczesne nacje pozostawią po sobie dla potomnych …. Refleksja nasuwa się sama, ale pozostawmy smutki! W tym kraju jest co oglądać – przeważają małe miasteczka turystyczne, w których możesz naprawdę wypocząć od zgiełku zaludnionych miast. Sam widok zniewala; jak okiem sięgnąć w otoczeniu : słońce, plaża, góry, spokój – nic dodać, nic ująć.

Paklenica – średniej wielkości miasteczko; cisza i spokój; prywatna plaża w odległości 30 metrów, widoczna z pokoju, tarasu czy kuchni.
Dookoła pensjonatu drzewa figowe, orzechowce, winogrona i winnice, piwniczka z winem. I ta plaża – jak marzenie! Cudowna woda, skałki wokół, cisza i spokój; a tam wczasowicze znają się po dwóch dniach. Raj czy co? Chyba tak! Miasto wygląda bardzo urokliwie, szczególnie po zapadnięciu zmroku i zapaleniu lamp; spacer uliczkami lub po małym porcie, nad morzem rozświetlonym księżycową poświatą – sielsko i romantycznie !

Dzisiejsza Chorwacja to ma wiele do zaoferowania turystom – każdy znajdzie tu coś dla siebie : urzekające pejzaże, atrakcje dla miłośników historii, malarzy i fotografów. A jaki z tego morał jest dla Was? Niedługo wakacje(!!!), a to oferta turystyczna godna polecenia – więc zachęcam ! Wiem z autopsji, że to urzekający kraj – i długo się o nim nie zapomina!

TEKST ~ Agnieszka Wojciechowska

Share.

About Author

Projektant graficzny, przedsiębiorca.