Tropami niezależności

0

Problem uzależnienia od alkoholu oraz narkotyków zatacza coraz szersze kręgi wśród młodzieży, i to w coraz młodszym wieku. Pierwszy kontakt z tymi substancjami bywa czasem nieprzyjemny, ale

szybko przekonujesz się , ile możesz wypić, żeby było Ci z tym dobrze. W tym okresie środki zmieniające świadomość są tylko jedną z wielu przyjemności, które znasz. Potrafisz się doskonale bawić, także bez alkoholu czy innych środków, mających wpływ na Twoją psychikę. Zwiększone dawki napojów wyskokowych powodują, że zaczynasz tracić kontrolę nad tym, co robisz – uczuciami, emocjami i w konsekwencji – samym sobą. Zwiększa się też tolerancja na przyjmowane substancje tego gatunku. Do uzależnienia dochodzi jednak szybko i najczęściej w sposób niezauważalny. Najtrudniej bowiem zmienić nawyki, zwłaszcza, jeżeli nie panujemy nad sytuacją tylko biernie przyjmujemy bieg wydarzeń.

Niebezpieczeństwo polega na tym, że nadużywając takich „atrakcji” uruchamiasz mechanizm uzależnienia, a działa on w sposób trwały i powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu człowieka.

Nie istnieje żadna . Mity o samokontroli osób, które sięgając po te używki twierdzą, że robią to wyłącznie, kiedy chcą, a tak naprawdę nie mogą się bez nich obyć, upada bardzo szybko w konfrontacji z życiem. Szybsza świadomość o sytuacji, w jakiej się możesz znaleźć, pozwoli Tobie na zachowanie kontroli nad własnym życiem i zwyczajnych granic dobrego smaku, także w obyczajach. Sięgając po używki podejmij słuszną decyzję!

TEKST ~ Klaudia Gałczyńska

Share.

About Author

Projektant graficzny, przedsiębiorca.