85 lat temu, w 1924 roku, prezydent Polski Stanisław Wojciechowski powierzył gospodarowanie polskimi lasami nowo powstałemu przedsiębiorstwu „Polskie Lasy Państwowe”. Stało się to za sprawą rozporządzeń z 28 czerwca o statucie „Polskich Lasów Państwowych” oraz z 30 grudnia o organizacji administracji lasów państwowych. Obchody jubileuszu będą głównym punktem tegorocznych centralnych uroczystości Dni Lasu. Na tę okazję leśnicy przygotowali także wiele innych imprez.
85-lecie Lasów PaństwowychLasy Państwowe, mimo historycznych zakrętów i zmian, funkcjonują do dziś. Jest to organizacja chroniąca, użytkująca i kształtująca polskie lasy na powierzchni ok. 7,5 mln ha. Doświadczona, profesjonalna kadra leśników gwarantuje, że następne pokolenia Polaków będą mogły korzystać ze wszystkich dobrodziejstw lasów w stopniu nie mniejszym niż dziś.
Mimo że za początek Lasów Państwowych przyjmuje się rok 1924, to jednak prawny i gospodarczy model polskiego leśnictwa ukształtował się dopiero kilka lat później, już w latach 30. Twórcą tego modelu, a zarazem pierwszym dyrektorem Lasów Państwowych, był Adam Loret. W swojej wizji funkcjonowania gospodarstwa leśnego podkreślał, że las jest nie tylko miejscem produkcji drewna, ale pełni również wiele innych funkcji. I zaraz potem dodawał:
Tylko państwo, jako właściciel, jest w stanie przez racjonalne gospodarowanie lasami uwydatnić wszystkie ekonomiczne, przyrodnicze i kulturalne korzyści płynące z nich dla kraju. Państwo, którego istnienia nie mierzy się wiekiem ludzkiego życia, które powołane jest do troski zarówno o dzisiaj, jak i o jutro narodu i kraju.
Jubileusz 85-lecia Lasów Państwowych zbiega się z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz prawdopodobnie 70. rocznicą śmierci Adama Loreta. Z tej okazji 17 czerwca, podczas Dni Lasu na terenie Nadleśnictwa Chojnów odbędzie się krajowa narada leśników.
Logo Nadleśnictwa Ruszów