Zapachniało latem (cz. 2)

0

Słońce jest nam potrzebne do życia, wiele planów rozbija się o brak jasności… Ludzie są w gruncie rzeczy kruchymi istotami – i muszą uważać na wiele czynników, które mogą mieć na nas niszczący wpływ – na co dzień, mniej lub bardziej świadomie, dbamy o swoje potrzeby, zdrowie, samopoczucie, no i naturalnie o cerę.

Bezpieczne opalanie to naturalny acz długotrwały proces. Lampy solaryjne świecą dużo mocniej, aniżeli słońce na plaży, i o tym niecierpliwi powinni pamiętać. Gdy lato minie, pozostaną piękne wspomnienia z wakacji, umieszczone gdzieś na dnie kuferka naszej pamięci, snujące się po fotografiach i filmach z wojaży. Nasza skóra też ma wspomnienia – niestety nie zawsze równie piękne; uwiecznione w postaci opalenizny, ale także przesuszenia, plam, zmarszczek, popękanych naczyniek i nasilonego łojotoku łojotoku (w przypadku cery tłustej).Słońce może wyrządzić urodzie wiele szkód. Dla przywrócenia skórze utraconej w przebiegu opalania jędrności i świeżości oraz niedopuszczenia do pogłębiania się niekorzystnych efektów zmian, powstałych w trakcie zbyt długiego zażywania kąpieli słonecznych, trzeba jak najszybciej rozpocząć regularną pielęgnację. Zastosowane w tej rewitalizacji cery kosmetyki powinny zawierać substancje wzmacniające barierę lipidową, wiązać wodę w naskórku i ogólnie przyspieszać odnowę biologiczną. Żaden, nawet najbardziej wspaniały specyfik z renomowanego salonu czy apteki nie będzie skuteczny, jeśli skórze nie dostarczymy niezbędnej dozy wody. Podstawowym sposobem zapewnienia sobie właściwego poziomu nawodnienia jest po prostu picie wody.

Oto kilka wskazówek, które dla prawidłowej kondycji naszego wnętrza, jak i zewnętrznych struktur organizmu należy bezwzględnie przestrzegać:

  • Przed opalaniem koniecznie powinniśmy dokładnie pokryć ciało FILTREM OCHRONNYM, odpowiednim dla naszego typu karnacji.
  • Kupując kosmetyki do opalania zawsze należy zwrócić uwagę na datę ważności.
  • Powinno się stosować wyłącznie kremy do opalania chroniące przed UVA I UVB.
  • Stanowczo należy unikać opalania między jedenastą a piętnastą; w tych godzinach słońce świeci najintensywniej.
  • Nie należy zapominać o ochronie oczu i osłaniać je okularami przeciwsłonecznymi.
  • Jeżeli jesteśmy na plaży i chcemy popływać, należy zastosować kremy wodoodporne.

Bezwzględnie należy pamiętać o piciu wody mineralnej; w upalny dzień organizm Tracji spore jej ilości, więc musimy je uzupełniać.
Piękna opalenizna może być bez wątpienia ozdobą naszego ciała. Wiele osób, bez względu na płeć, tak ją sobie upodobało, że pragnie utrzymać ten stan przez cały rok. A stąd tylko krok do TANOREKSJI, czyli uzależnienia od słońca. Cóż, kiedyś ludzie mieli dobre lub złe nawyki, dziś mamy uzależnienia … i kolejne wynalazki współczesnej cywilizacji. Tanoreksja to nie choroba, ale w znacznej mierze psychiczne uzależnienie, nasza ~ można by rzec ~ zbytnia słabość do ciągłej chęci bycia … opalonym. Jednak nie można popadać w skrajności i unikać kontaktu ze słońcem, lecz zachować umiar, a decyzję o solarium bądź opalaniu w naturalnych warunkach podejmować obserwując swoją naturę, biorąc pod uwagę wszystkie «za» i «przeciw».

Kierujmy się więc zdrowym rozsądkiem i nie doprowadzajmy do przedawkowania promieni słonecznych, a będziemy mogli cieszyć się nie tylko zdrowiem, korzystną zmianą korytu skóry; ale i pogodną duszą. A zadbane Nasze ciało nie zawsze chce być w zgodzie z modą, i zadbane w odpowiedni sposób niewątpliwie potrafi się odwdzięczyć : o wiele bardziej atrakcyjnym wyglądem, zachowanym do później starości, niż przelotna jak majowy deszcz namiastka stylu, który częściej bywa obecnie narzucany, niźli wybierany świadomie.

Share.

About Author

Projektant graficzny, przedsiębiorca.