Wojsko świętuje!

0

Już jutro 8 sierpnia będą obchodzić swoje doroczne święto jednostki Żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, obchody będą transmitowane na żywo na ruszow.pl.

W tym dniu w 1944 roku w Normandii weszli do walki żołnierze 2 Pułku Pancernego 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez patrona brygady gen. broni Stanisława Maczka. Był to dzień najkrwawszej walki Pułku.

Brygada upamiętnia kolejną rocznicę tych chwalebnych kart historii żołnierzy generała Maczka. Na święto jako honorowi goście przybędą m.in. uczestnicy walk, żołnierze jednostek, których tradycje kultywuje 10BKPanc.

Dni poprzedzające główne obchody święta to aktywna działalność sekcji wychowawczej brygady oraz świętoszowskiego Klubu Garnizonowego. Od początku sierpnia działa w Świętoszowie „Uniwersytet 10BKPanc”. Przez tydzień żołnierze brygady oraz społeczność garnizonu i okolicznych miejscowości mają możliwość uczestniczenia w prelekcjach, spotkaniach, pogadankach. W Klubie Garnizonowym są również unikalne wystawy i ekspozycje przybliżające historię i współczesność regionu oraz naszej brygady. Do udziału w „Uniwersytecie 10BKPanc” zaproszono wielu znamienitych gości : m.in. prof. Jan Miodek z wykładem o języku wojskowym, prof. Stanisław Ilnicki z Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego, płk Krzysztof Gradys z DWLąd -Główny Specjalista ds. Poszkodowanych w Misjach, oraz prelegenci Grup Rekonstrukcji i znawcy historii. 6 sierpnia w Klubie Garnizonowym odbędzie się również spotkanie pań w mundurach w ramach Rady Kobiet Żołnierzy Wojsk Lądowych. W konferencji „Era Kobiet” gościem będzie pani pułkownik z armii USA, która przedstawi aspekty służby wojskowej kobiet.

Uroczystości święta jednostki rozpoczną się już 7 sierpnia wieczorem uroczystą mszą świętą w Kościele Garnizonowym w intencji żołnierzy 10BKPanc. Następnie przy blasku pochodni odbędzie się apel poległych ku chwale wszystkich poległych żołnierzy brygady.

8 sierpnia dowódca brygady pan gen. bryg. Andrzej Reudowicz ma zaszczyt zaprosić wszystkich żołnierzy oraz sympatyków brygady do wspólnego świętowania. Na placu Garnizonowym o godz. 9.00 rozpocznie się uroczysta zbiórka brygady. Dowódca podczas uroczystości wręczy najlepszym żołnierzom brygady odznakę honorową 10BKPanc. Na zakończenie części oficjalnej zaplanowano defiladę pododdziałów brygady i pododdziałów historycznych. Będzie prezentowany sprzęt bojowy brygady połączony z pokazem sprzętu historycznego przez Grupy Rekonstrukcji.

Na tym samym placu czeka na wszystkich gości mnóstwo atrakcji m.in. koncert Tercetu Egzotycznego oraz zespołów rockowych, pokazy uzbrojenia wojskowego, historyczny obóz militarny, walki rycerskie, konkursy i zabawy dla dzieci. Nie zabraknie kiermaszy i stoisk gastronomicznych. Późny wieczór rozświetli występ „Teatru Tańca i Ognia- Hakashanti”.

Życzymy wszystkim wspaniałej zabawy.

Szczegółowy plan http://www.10bkpanc.sow.mil.pl/swieto_brygady.htm

Oglądaj obchody na żywo nadawaliśmy w sobotę od godz. 9.00, 8 sierpnia 2009!

Share.

About Author

Projektant graficzny, przedsiębiorca.