Strażacy apelują !

0

Troszkę słońca, lepsza pogoda i już widać tego skutki. Jednostka z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ruszowie już kilkukrotnie wyjeżdżała do pożarów nieużytków. Wypalanie trawy wbrew pozorom…

NIE DAJE żadnych korzyści. Jest to bardzo brutalny sposób niszczenia środowiska i przynosi jedynie ogromne szkody.  Ludzie często bezmyślnie podpalają nieużytki nawet w swoim otoczeniu, wystarczy chwila nie uwagi i może dojść do tragedii. Taki pożar bardzo szybko się rozprzestrzenia, zmienia kierunek i jest trudny do opanowania. Często staje się przyczyną pożaru lasu, zabudowań mieszkalnych i doprowadza do śmierci ludzi.   prawo: Artykuł 59 rozdziału 8 ustawy o ochronie przyrody mówi, że „kto wypala roślinność na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, w strefie oczeretów i trzcin, podlega karze aresztu lub grzywny”.

Według art. 82, § 1 Kodeksu wykroczeń nr 6, poz. 29  za wykroczenie tego typu grozi kara aresztu, grzywny lub nagany. Natomiast art. 24, § 1 w związku z art. 82 : „grzywnę wymierza się w wysokości od 5 zł do 500 zł, chyba że ustawa stanowi inaczej”.

Do tego można jeszcze dołączyć kilka innych artykułów związanych z spowodowaniem zagrożenia. Za nie przestrzeganie grzywnę może wymierzyć Policjia i Straż Miejska.

Informacje również na www.ruszow.osp.org.pl

Share.

About Author

Projektant graficzny, przedsiębiorca.