Fotograficzne wspomnienia

0

 Dnia 29 października w Domu Kultury w Ruszowie miała miejsce niezwykła prezentacja slajdów i zdjęć z podróży po Indiach, których autorem był pan Maciej Wilgan. 
Spotkanie to było kolejnym z działań, jakie realizowane są w ramach projektu „Angielski bliżej nas- my bliżej świata” ” dofinansowanego z programu English Teaching. Adresatami spotkanie nie byli tylko uczestnicy zajęć językowych, ale również ich rodzice i inni zainteresowani.Chociaż współcześnie Indie nie są już uzależnione od Wielkiej Brytanii, jak w wiekach poprzednich, to jednak język angielski jest jeszcze językiem urzędowym. Na początku spotkania zaproszeni goście usłyszeli kilka informacji o kompanii wschodnioindyjskiej, o zwierzchnictwie królowej Wiktorii nad krajem, o działającej w XIX w. brytyjskiej administracji. Te informacje pozwoliły zrozumieć, jaki był związek między Indiami i Imperium Brytyjskim, a pośrednio też językiem angielskim.
Slajdy i opowieści im towarzyszące ukazały nam Indie jakże inne niż te z kolorowych folderów turystycznych, pokazały że Indie to piękny kraj i wspaniała kultura. Zaprezentowane zdjęcia pozwoliły widzom spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy, zobaczyć tak odmienną kulturą od naszej. Pan Maciej, choć w części, pokazałam nam życie prawdziwych ludzi w Indiach – mieszkał w podobnym warunkach co oni, a nie w klimatyzowanych hotelach dla turystów, jeździł ogólnodostępnymi środkami komunikacji, jadał w popularnych jadłodajniach.
To barwne spotkanie przy indyjskich dźwiękach i barwach po raz kolejny uzmysłowiło wszystkich zebranym, jak wiele możemy zobaczyć i przeżyć podróżując po świecie, gdzie towarzyszem podróży, oprócz aparatu,  jest język angielski.
                                                                                                                                                                                                         Izabela Uspieńska-Domagała

Share.

About Author

Projektant graficzny, przedsiębiorca.