Opowieści o chlebie

0

W ramach działań organizowanych przez biblioteki gminy Węgliniec pod hasłem „Komu po drodze”, w bibliotece w Ruszowie odbyło się spotkanie, którego motywem przewodnim był chleb.

Inspiracją to takiego wydarzenia było zapowiedziane spotkanie z Ewą Ostrowską i lektura jej książki Owoc żywota twego, która wyzwoliła wśród czytelniczek falę młodzieńczych wspomnień. Bowiem ta miniona młodość, to również ciężka praca na gospodarstwie, wiejska przemoc i bieda, stanie w kolejkach. Ale to również młodzieńcze miłości i przyjaźnie, wspaniałe smaki, a wśród nich niezapomniany smak i zapach świeżo upieczonego chleba.

W środę 11.05.2011 r. panie zaprzyjaźnione z ruszowska biblioteką spotkały się przy stole, by upiec chleby o różnych smakach. Celem tego spotkania było podkreślenie roli i znaczenia chleba w naszym życiu, przybliżenie symboliki chleba, kształtowanie szacunku do pracy i chleba, a przede wszystkim budzenie zainteresowań czytelniczych, bowiem pracy, przy wyrabianiu i pieczeniu chleba, towarzyszyło czytanie utworów z chlebem w tle. Panie przypomniały sobie baśń H.Ch. Andersena O dziewczynce, która podeptała chleb, wysłuchały wiersza L. Staffa Chleb, J. Tuwima Krwawy chleb, baśni Ewy Szelburg-Zarembiny Jak bochen chleba w kamień się zamienił.

Gdy chleb został wstawiony do piekarnika zebrani przenieśli się do pracowni komputerowej, by tam wyszukać różnych przepisów na wypiekanie chleba, poczytać i walorach zdrowotnych poszczególnych gatunkach tego pieczywa. Całości działań towarzyszyła wystawa reprodukcji malarskich, w których zaprezentowano chleb i jego powstawanie- Van Gogh- Siewca, Insektaruim Hieronima Bosha, Salvador Dali- Kosz chleba.

{phocagallery view=category|categoryid=151|limitstart=1|detail=5 |displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|imageshadow=shadow1}

Share.

About Author

Projektant graficzny, przedsiębiorca.