Pierwszy cyfrowy szlak

0

Dziś na zaproszenie Fundacji Pro Culturae Bono ruszow.pl uczestniczył w konferencji na Zamku Kliczków. Gdzie podsumowano projekt szlaków konnych .

W konferencji w zakonferencja organizowana w ramach projektu „Digitalizacja szlaku konnego w Borach Dolnośląskich i jego promocja” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu Państwa przy wsparciu Euroregionu Nysa.

Projekt zakładał stworzenie multimedialnego przewodnika po jednym wybranym szlaku konnym w regionie Borów Dolnośląskich po stronie polskiej. Przewodnik ten jako pilotażowa koncepcja digitalizacji wszystkich szlaków konnych jest dostępny jako oprogramowanie urządzenia GPS.

Celem projektu jest ujednolicenie i ułatwienie dostępu do konnego szlaku w regionie Borów Dolnośląskich a w przyszłości do stworzenia szlaku transgranicznego. Partnerzy projektu uzgodnili, że pilotażowy projekt digitalizacji szlaków odbędzie się po polskiej stronie. Na tym doświadczeniu planowana jest digitalizacja transgranicznego szlaku konnego.

konferencja1

konferencja2

konferencja3

Gdzie wypożyczyć przewodnik GPS?

  • Informacja Turystyczna Kliczków, Kliczków 8, 59-724 Osiecznica
  • Fundacja Bory Dolnośląskie, ul. Żeromskiego 25, 68-120 Iłowa

Nagrane w urządzeniu informacje wskazują kierunek, w którym należy jechać i jak pokonać odpowiednie odcinki trasy. Dodatkowo są dostępne informacje o historii regionu, ciekawych punktach widokowych, miejscach popasu i noclegach zarówno dla ludzi jak i koni.

Dzięki urządzeniom GPS można podziwiać naturę Borów Dolnośląskich jednocześnie słuchając ciekawych opisów przyrody i regionu.

Szlak konny nr 1 Kliczków – Bogumiłów

szlakkonny1

Oznaczony jest jako pomarańczowy symbol na białym tle (oznaczenie to odpowiada wymogom PTTK). Długość szlaku 59 km. Jest to pierwsza z tras konnych mająca udostępnić „Bory” miłośnikom jazdy konnej.

Trasa ta nie jest szczególnie trudna z wyjątkiem kilku niewielkich wzniesień oraz miejsc w których krzyżuje się z drogami o sporym nasileniu ruchu drogowego. Nie powinna więc sprawiać problemów osobom o przeciętnych umiejętnościach jeździeckich. Przy trasie tej znajduje się kilka miejsc dogodnych do popasu lub postoju. Szlak podzielono na 2 etapy.

  • Etap 1 – Kliczków – Kościelna Wieś o długości 28 km
  • Etap 2 – Kościelna Wieś – Bogumiłów 31 km
Share.

About Author

Projektant graficzny, przedsiębiorca.