Od dwóch tygodni mróz zrobił nam niespodziankę w parku, akwen wodny zamienił się w darmowe lodowisko. Oczywiście po zmierzeniu grubości lodu okazało się że jego grubość sięga 17 cm.Lodowisko zostało sprzątnięte z kawałków gałęzi oraz potłuczonego lodu przez (grzeczne dzieci) i pod koniec pierwszego tygodnia została dolana dodatkowa 2 cm warstwa wody. (Za co serdecznie podziękowania dla naszej OSP) Obecnie lód ma gr.ponad 20 cm.
Dzięki oświetleniu parku można pojeździć na łyżwach nawet wieczorem.Jednakże pamiętajmy o bezpieczeństwie, bo nie jest to lodowisko strzeżone. No i na koniec serdeczne podziękowania dla gminy, że chociaż jedna inwestycja wykorzystywana będzie latem tak i zimą.
Fotorelacja z zimowego Parku i lodowiska
{phocagallery view=category|categoryid=175|limitstart=1|detail=5 |displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|imageshadow=shadow1}
Fot. Eryk Lewandowski
Jak postępować, by zabawa była bezpieczna?
- Należy przestrzec dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte stawy, jeziora a tym bardziej rzeki!
- Wychodząc zostaw komuś informacje o miejscu, w które się udajesz oraz planowanym czasie powrotu.
- Na lód najlepiej wybieraj się w towarzystwie osób, na które możesz liczyć w krytycznej sytuacji
- Zalegający na pokrywie lodowej śnieg potrafi być bardzo zdradliwy. Pod warstwą śniegu trudno ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Ponadto śnieg obciąża dodatkowo taflę lodu zmniejszając jego wytrzymałość.
- Dzieci powinny bawić się na lodzie wyłącznie pod okiem osoby dorosłej, która wcześniej powinna sprawdzić teren zabaw. Lód musi mieć co najmniej 10 cm grubości i nie powinno być na nim przerębli. Przed wyjściem na świeże powietrze, warto również sprawdzić jaka jest aktualna temperatura otoczenia, która musi być ujemna.
- Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach. Woda w ruchu trudniej zamarza i zwykle lód w tych miejscach jest cieńszy. Unikaj również miejsc zacienionych, gdzie przez pokrywę lodową widać płynącą wodę.
- Na lód powinny wchodzić co najmniej dwie osoby, które powinny przebywać w pewnej odległości od siebie, jednak zawsze w zasięgu wzroku. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma (dotyczy to również wędkarzy).
- Pamiętaj aby bawiąc się na lodzie nie trzymać rąk w kieszeniach, ponieważ w razie wpadnięcia do wody trudniej będzie się z niej wydostać.
- Jeśli usłyszysz trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się, ale natychmiast zawróć w kierunku brzegu. Zwróć również uwagę pozostałym użytkownikom o potencjalnym niebezpieczeństwie.
- Jeśli na lodzie zauważysz wystającą gałąź, krzaki UWAŻAJ! Może ktoś w ten sposób próbuje Ciebie ostrzec o niebezpieczeństwie (np. zrobionym przeręblu). Również jeśli Ty zauważysz nieoznakowany przerębel lub inne potencjalne niebezpieczeństwo w miarę możliwości postaraj się je oznakować np. kładąc w tym miejscu gałąź.
- Bawiąc się na lodzie warto mieć przy sobie gwizdek, którego ewentualnie możemy użyć do wezwania pomocy. Warto mieć również przy sobie kolce (czekany) pomocne przy wczołganiu się na lód, ponieważ wydostanie się na powierzchnię z przerębla jest bardzo utrudnione. Kolce te można kupić w większości sklepów wędkarskich lub wykonać samemu np. z wkrętaków (zaostrzone końce, rękojeści połączone linką zakładaną na szyję, na ostrza można założyć cienką elastyczną rurkę, która zabezpieczy przed rozdarciem kombinezonu)
- Podczas wędrówki uderzaj co pewien czas np. pierzchnią w lód; gdy pod wpływem uderzenia pokrywa lodowa pęka lub trzeszczy – wycofaj się tą samą drogą.
- Pojazdami motorowymi możesz jeździć tylko po specjalnie przygotowanych torach.
- Jeżeli zdecydujesz się na wjazd samochodem na lód, bądź przygotowany, żeby szybko opuścić pojazd. Na lodzie nie używaj pasów bezpieczeństwa, szyby powinny być opuszczone.