Potężny pożar na poligonie

0

W dniu 21.03.2014 r. doszło do bardzo dużego pożaru na poligonie wojskowym w okolicach Świętoszowa. Ogień pojawił się podczas ćwiczeń i bardzo szybko rozprzestrzeniał z powodu silnego wiatru. W gaszeniu pożaru brały udział zastępy gaśnicze JRG Bolesławiec, JRG Lubań, JRG Złotoryja, JRG Żagań , jednostki OSP z powiatu bolesławieckiego oraz Siły Zbrojne w sile kilkuset żołnierzy. Na miejscu była także Grupa Operacyjna KW PSP z Wrocławia.

W celu opanowania pożaru dodatkowo zadysponowana była kompania gaśnicza z powiatu zgorzeleckiego. W składzie kompani znajdowały się: OSP Ruszów, OSP Węgliniec, OSP Trójca , OSP Radomierzyce, OSP Studniska. Dowódcą kompanii był kpt. Artur Czułajewski z PSP Zgorzelec. Teren poligonu porośnięty wrzosem i trawami stanowił duże wyzwanie dla strażaków. Działania polegały na zajęciu odcinków bojowych poprzez poszczególne jednostki i zatrzymaniu rozprzestrzeniania się ognia. Nie bez znaczenia było wsparcie dwóch samolotów gaśniczych. Dodatkowe niebezpieczeństwo spowodowane było obecnością niewypałów na poligonie. Słyszane były wybuchy w okolicy miejsca działań. Znalezione w obrębie akcji niewypały, były szybko i skutecznie neutralizowane przez patrol saperski.

Akcja gaśnicza trwała do późnego wieczora. Spaleniu uległo aż 200ha poligonu (w większości wrzosowisk)  Teren w nocy zabezpieczany był przez Siły Zbrojne oraz pobliskie jednostki OSP. Ten dzień z pewnością dla strażaków z OSP Ruszów nie należał do spokojnych, gdyż wieczorem drugi zastęp straży był zadysponowany do pożaru nieużytków na terenie byłego tartaku w Jagodzinie.

Więcej zdjęć na stronie OSP Ruszów: http://www.ruszow.osp.org.pl

Share.

About Author