Inspiracje teatralne w Borach Dolnośląskich

0

Stowarzyszenie „Łatwiej” z Ruszowa otrzymało dofinansowanie Narodowego Centrum Kultury w Warszawie z Programu Polsko- Ukraińska Wymiana Młodzieży na realizację projektu „Inspiracje teatralne w Borach Dolnośląskich”.

inspiracje-teatralne1

W dniach od 27 listopada do 5 grudnia 2014 r. przebywała u nas 17-osobowa delegacja (15 uczniów i 2 nauczycieli) ze Szkoły Ogólnooświatowej w Jezierzanach na Ukrainie. Jedną z ukraińskich opiekunek była dyrektorka Szkoły w Jezierzanach- Pani Maria Afanasjewa. Ukraińscy uczniowie byli zakwaterowani razem z uczniami z Gimnazjum w Ruszowie (w takiej samej ilości) w Pensjonacie „Milówka” w Piasecznej. Obydwie grupy młodzieży realizowały projekt, który polegał na: udziale w warsztatach teatralnych prowadzonych przez instruktorów, przygotowywaniu krótkich i dłuższych form scenicznych, poznawaniu historii lokalnej i „języka sąsiada” oraz dokumentowaniu projektu.

inspiracje-teatralne2

Wszyscy uczestnicy projektu skorzystali z dodatkowych atrakcji, jakim były wyjazdy: do Zielonej Góry (skansen Ochla, basen, kino, palmiarnia), do Żagania (pałac, stalag, basen), do Zgorzelca (zwiedzanie miasta, kino 3D, łyżwy), do Goerlitz (zwiedzanie starówki z przewodnikiem), kilkukrotnie do szkoły (andrzejki, mikołajki, uczestnictwo w zajęciach), do Domu Kultury w Ruszowie (zajęcia teatralne również z uczniami z Niemiec, prezentacja szkół; warsztaty i przedstawienie KLAP), do Nadleśnictwa Ruszów (zajęcia edukacyjne również z Niemcami), do Urzędu Gminy i Miasta Węgliniec (spotkanie z Burmistrzami: starym i nowym- prezentacja zdjęć z ostatniego pobytu na Ukrainie – 2011 r.).

inspiracje-teatralne3

Staraliśmy się wszyscy o to, by nasi goście z Ukrainy czuli się u nas dobrze i by ich pobyt u nas był dla nich niezapomniany. Sama realizacja projektu była dla nich bogatym doświadczeniem, ale dzięki Państwa bardzo dużemu wsparciu finansowemu i rzeczowemu- na pewno zapamiętają ją „jako wizytę u św. Mikołaja”. Dzieci otrzymały od Państwa: słodycze, ubrania, buty, przybory szkolne, kosmetyki, żywność, kieszonkowe- w takiej ilości, że trudno im było się spakować i potrzebne były dodatkowe torby. Ponadto kupiliśmy Szkole na Ukrainie telewizor i odtwarzacz Blu-ray Sony za kwotę 2000 zł, a Państwo podarowaliście ich szkole: laptop, drukarkę, skaner i materiały biurowe. Dzieci z Ukrainy bardzo dziękują wszystkim za „dobre serce”, a w dniu odjazdu śmiali się (i płakali na przemian), mówiąc: „dobrze, że już jedziemy do domu, bo gdybyśmy tu jeszcze dłużej zostali, to nie mielibyśmy w co się już spakować- no i ciągle ktoś nas czymś częstował tak, że niedługo nie zmieścilibyśmy się w żadne nasze ubrania”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W imieniu delegacji uczniów z Ukrainy i Polski oraz w imieniu Stowarzyszenia „Łatwiej” bardzo serdecznie dziękuję wszystkim Państwu za pomoc: m.in. Kołu Ludzi Aktywnych Pirat (za przeprowadzenie warsztatów, ciepłe przyjęcie i poczęstunek); Nadleśnictwu Ruszów – za zorganizowanie zajęć edukacyjnych dla 3 grup: polskiej, ukraińskiej i niemieckiej oraz za poczęstunek; Paniom: Jolancie Kowal i Annie Jagiełło za przeprowadzenie warsztatów; Paniom: Anetcie Kowalskiej i Urszuli Zel za opiekę nad wszystkimi dziećmi i za koordynację projektu;

inspiracje-teatralne7

Aleksandrowi Pitura za pełnienie roli przewodnika po Görlitz; za wsparcie finansowe od firm: Nadleśnictwa: Ruszów, Węgliniec, Pieńsk, Bolesławiec, Żagań, FERYSTER Iłowa, WEBER- HYDRAULIKA Wykroty, STOLBUD Ruszów oraz sporo osób indywidualnych; za upominki dla dzieci: S.S. Mikołajczykowie, K.A. Kutrowscy, I.L. Bieganowscy, Z. Zawadzki, G. Tyrakowski, W. Buźniak, W. Batog, M. Sobolewska, K. Czajkowska, W. Szropa, A. Mól, E. Petrunio;- wszystkim Państwu za codzienne dary w postaci wszelkiego rodzaju ubrań i słodyczy, które przynosiliście do sekretariatu szkoły i były na bieżąco przewożone do Pensjonatu w Piasecznej.

Projekt już się zakończył, a dzieci powróciły szczęśliwie na Ukrainę- a ja dziękuję Państwu za to, że mogli się u nas czuć lepiej niż u siebie w domu.

 

 

Share.

About Author

Dyrektor Zespołu Szkół w Ruszowie.