Pościg za złodziejami trakcji kolejowej

1

W piątek koło Węglińca Straż Ochrony Kolei po kilkukilometrowym pościgu samochodowym i użyciu psa zatrzymała złodzieja elementów kolejowych. Rabuś z kolegami naraził kolej na prawie 40 tys. strat. Złodzieje wycięli ponad 300 metrów kompletnej sieci trakcyjnej na linii Węgliniec – Bielawa Dolna. Zerwaną sieć częściowo pocięli i załadowali do auta, a fragment ciągnęli za samochodem.

Sprawcy kradzieży, wezwani przez patrol SOK do zatrzymania próbowali uciec. Po 10 km pościgu porzucili samochód i wbiegli w las. Jednego z nich zatrzymał służbowy pies. Dalsze postępowanie prowadzone jest wspólnie z policją z komisariatu w Pieńsku.

Kradzieże elementów kolejowych są zagrożeniem dla bezpieczeństwa i utrudnieniem dla podróżnych. W grudniu kradzież kilkuset metrów sieci trakcyjnej na trasie Legnica – Wrocław spowodowała opóźnienia pociągów. Wymiana uszkodzonych elementów i montaż nowych to koszty sięgające milionów, dlatego SOK wspólnie z policją prowadzą patrole kolejowych szlaków oraz punktów skupu złomu, gdzie najczęściej złodzieje próbują sprzedać łup. Kolejarze, aby ograniczyć straty coraz częściej wykorzystują elementy z tworzyw sztucznych i cenne urządzenia umieszczają w zamkniętych i strzeżonych pomieszczeniach. Są wykorzystywane również zamaskowane kamery, które uaktywniają się i przekazują obraz, gdy na torach pojawiają się potencjalni złodzieje.

Źródło: KG SOK

Share.

About Author