„Rumun” złapany na gorącym uczynku (WIDEO)

11

To już trzeci złodziej w ciągu czterech dni, który znalazł się w rękach Policji dzięki nocnej akcji ruszowskiej Straży Obywatelskiej. Tym razem na celowniku przestępcy znalazły się kable telefoniczne. Mieszkańcy przygotowali zasadzkę, a następnie powiadomili patrol. Cała akcja trwała cztery godziny i zakończyła się pełnym sukcesem.

Przez cztery godziny czekaliśmy cierpliwie w kryjówkach i wymienialiśmy się informacjami – mówi jeden z uczestników akcji – w ostatniej godzinie do naszej rozmowy włączyli się także funkcjonariusze pełniący w tym czasie służbę, którzy słuchali na bieżąco naszych komunikatów i podrzucali swoje wskazówki, ale przede wszystkim czekali w ukryciu na nasz sygnał.

Cały proceder wyglądał tak:

Złodziej pracujący pod osłoną nocy odcinał, skórował, a następnie zwijał kable telefoniczne. Kiedy miał już wystarczającą ilość, dawał znać swojemu wspólnikowi, który chwilę później zjawiał się na miejscu, ładował łup do bagażnika i pospiesznie odjeżdżał. Właścicielem nowego Audi, które odbierało „towar” okazał się mieszkaniec Ruszowa znany w środowisku przestępczym jako „Butelka”.

– Przed przystąpieniem do działania wiedzieliśmy, że musimy okrążyć miejsce, aby odciąć wszystkie możliwe drogi ucieczki. – mówi jeden ze strażników – Mieliśmy utrudnione zadanie z uwagi na pełnię księżyca. Kiedy byliśmy już na stanowiskach wyszliśmy z kryjówek i zaczęliśmy akcję. Chwilę potem obezwładniliśmy go i czekaliśmy na policjantów.

Na „stanowisku pracy” znaleziono wszystkie narzędzia niezbędne do kradzieży kabli, drabinę a także dużo oskórowanych kabli.

Po ostatniej akcji wykrycia dziupli w Ruszowie coraz więcej osób włącza się aktywnie do naszych działań – mówi inny strażnik – Mieszkańcy mają już dość nieprzespanych nocy, podczas których pilnują swojego dorobku, dlatego przekazują nam bardzo dużo informacji o lokalnym światku przestępczym i jego działaniach. Efektem tego jest właśnie przeprowadzona akcja.

Marek D. znany także jako „Rumun”, został zatrzymany pod zarzutem Art. 254a. KK za co grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. – mówi Ewa Wojteczek, Rzecznik Prasowy KPP w Zgorzelcu – Kilka dni temu przyznał się do 27 innych zarzucanych czynów dotyczących m.in. kradzieży oraz kradzieży z włamaniem. Ani prokurator ani też sąd nie zadecydowali wówczas o zastosowaniu środków zabezpieczających lub dozoru, dlatego też mężczyzna mógł oczekiwać na proces będąc na wolności.

Art. 254a. „Kto zabiera, niszczy, uszkadza lub czyni niezdatnym do użytku element wchodzący w skład sieci (…) telekomunikacyjnej albo linii kolejowej (…) powodując przez to zakłócenie działania całości lub części sieci albo linii, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Od kilku miesięcy w Ruszowie działa Wiejski System Powiadomień SMS, z którego mieszkańcy dowiadują się o przeprowadzonych akcjach Straży Obywatelskiej, zebraniach wiejskich i innych wydarzeniach. Mogą się w nim rejestrować wyłącznie mieszkańcy Sołectw Ruszów i Kościelna Wieś. Aby to zrobić trzeba wysłać SMS zawierający imię, nazwisko oraz sołectwo na numer 519 368 718, a następnie przejść proces weryfikacji.

#gallery-1 {
margin: auto;
}
#gallery-1 .gallery-item {
float: left;
margin-top: 10px;
text-align: center;
width: 25%;
}
#gallery-1 img {
border: 2px solid #cfcfcf;
}
#gallery-1 .gallery-caption {
margin-left: 0;
}
/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

Film z akcji:

 

Źródło: zgorzelec.info

Share.

About Author