Przy współpracy SOK i Policji ujęto sprawcę kradzieży kabla teletechnicznego

1

23 marca, Straż Ochrony Kolei z Węglińca otrzymała informację, że na szlaku Bolesławiec – Zebrzydowa znajduje się porzucony samochód osobowy marki Volkswagen. Po przybyciu na miejsce, w pobliżu pojazdu funkcjonariusze SOK zauważyli świeże ślady kradzieży kabla teletechnicznego.

Przybyli funkcjonariusze Policji ustalili właściciela pojazdu. W toku prowadzonych czynności okazało się, że 23-latek dokonał kradzieży 12 metrów kabla, który ukrył w samochodzie. Teraz sprawą zajmą się policjanci z Nowogrodźca.

Do zdarzenia doszło tuż przed godziną 8:00, dyżurny zmiany z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Węglińcu otrzymał informację, że na szlaku Bolesławiec – Zebrzydowa znajduje się porzucony samochód osobowy marki Volkswagen. Na miejsce skierowano funkcjonariuszy SOK, którzy po przybyciu w pobliżu pojazdu stwierdzili świeżo wykopane doły w ziemi. W jednym z nich wystawał ucięty kabel  teletechniczny, do którego przywiązana była linka stalowa celem wyciągnięcia z ziemi. Przy samochodzie zabezpieczono piłkę do ciecia metalu. O zdarzeniu powiadomiono Komendę Powiatową Policji w Bolesławcu.

Przybyli funkcjonariusze Policji z Nowogrodźca ustalił właściciela pojazdu. W bagażniku samochodu funkcjonariusze SOK i Policji ujawnili 12 metrów kabla teletechnicznego pochodzącego z kradzieży, pociętego na 8 odcinków oraz podnośnik (typu lebiodka) służący do wyciągania kabla z ziemi.

Ujęty: 23-letni mieszkaniec Nowej Wsi przyznał się do kradzieży. Mężczyzna w odległości ok. 100 m. od szlaku wskazał miejsce wypalania kabla. Odnaleziono dodatkowo 10 kg miedzi pochodzącej z wypalonych kabli. W toku prowadzonych czynności okazało się, że mężczyzna pozostawił samochód przy szlaku ze względu na rozładowany akumulator.

Obecny na miejsce monter Sekcji Eksploatacji poinformował, że odzyskana miedź pochodzi z kradzieży 20 m kabla. Stwierdził również kradzież 35 m. kabla. Wartość odzyskanego mienia oszacowano na kwotę 1100 zł.

Sprawcą zajęli się już policjanci z Nowogrodźca. Odzyskane mienie przekazano monterowi Sekcji Eksploatacji.

Złodzieje muszą liczyć się z tym, że za uszkodzenie linii kolejowej, zakłócenie pracy urządzeń zgodnie z art. 254 a k.k. grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Źródło: kgsok.pl

Share.

About Author