Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia

0

W dniach 10-11 kwietnia 2015 r. Telewizja Wrocław przy współudziale delegacji z naszej szkoły (tj. Irena Droś, Anetta Kowalska i uczennica klasy 3 gimnazjum: Katarzyna Pełka) w Jezierzanach na Ukrainie nagrywała reportaż o naszej wieloletniej współpracy (od roku 2003) z Jezierzanami (m.in.: międzynarodowa wymiana młodzieży, wspólna realizacja projektów, pomoc charytatywna, przyjaźń, wymiana doświadczeń, itp.), a także o realizacji projektu „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, który będzie realizowany w tym roku w lipcu przez 15 uczniów i 2 nauczycieli naszego gimnazjum w Jezierzanach i Borszczowie.

Projekt ten polega na tym, iż uczniowie, pod opieką nauczycieli oraz przy dużej pomocy mieszkańców Jezierzan (władz gminy, szkoły, uczniów i mieszkańców zwłaszcza polskiego pochodzenia), będą porządkować mogiły polskie oraz archiwizować je po to, by każdy Polak mógł sprawdzić przez Internet, czy na porządkowanym cmentarzu znajdują się groby jego bliskich. Projekt trwa od 8 do 18 lipca 2015 r. i będzie realizowany tylko wtedy, gdy sytuacja na Ukrainie zapewni bezpieczeństwo naszym dzieciom.

Zachęcam do obejrzenia reportażu, którego emisja została zaplanowana w dniach:  28 kwietnia- na TVP Wrocław o godz. 18,00; 29 kwietnia – na TVP Wrocław o godz. 19:00 oraz w dniu 4 maja 2015 r.- na TVP Polonia o godz. 18:25

Ze szczegółowymi informacjami o  projekcie „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” można zapoznać się przez Internet – szczególnie na stronie telewizji Wrocław „Studio Wschód”. Projekt realizowany jest pod patronatem Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty oraz Telewizji Wrocław.

Nakręcenie reportażu z naszym udziałem nie byłoby możliwe bez pomocy Telewizji Wrocław (zapewnienie bezpłatnego transportu) oraz pomocy finansowej Pana Stanisława Mikołajczyka – Burmistrza Gminy i Miasta Węgliniec- za którą bardzo dziękujemy. Dodatkową atrakcją naszego wyjazdu było uczestnictwo w dniu 9 kwietnia 2015 r. w uroczystościach w Bykowni k./Kijowa oraz pobyt w Ambasadzie Polskiej w Kijowie, które było dla nas prawdziwą lekcją patriotyzmu- w szczególności w spotkaniu z Polonią na Ukrainie, gdzie miłość do Ojczyzny jest  naturalna i wypływa prosto z serca.

Share.

About Author

Dyrektor Zespołu Szkół w Ruszowie.