Przekroczysz prędkość o 50km/h w zabudowanym – stracisz Prawo Jazdy na 3 miesiące

0

Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał 2 kwietnia ustawę wprowadzającą bardziej rygorystyczne kary m.in. dla kierujących, którzy przekroczą dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o 50km/h i więcej. Rozporządzenie wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Koniec pobłażliwości dla nietrzeźwych kierowców.

W razie spowodowania wypadku, w którym inna osoba odniosła obrażenia, sąd w wyroku wyda zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów lub pojazdów określonego rodzaju (na okres nie krótszy niż 3 lata) . Górna granica zakazu została podniesiona z 10 do 15 lat.

Wobec recydywistów zostanie orzeczony dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Rozporządzenie wprowadza możliwość montażu tzw. blokady alkoholowej dla osób skazanych za jazdę w stanie nietrzeźwości.

Nawet 2 lata pozbawienia wolności może grozić za prowadzenie pojazdu mechanicznego na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu przez osobę, której zostały cofnięte uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Konfiskata Prawa Jazdy na 3 miesiące

Jak już wspomniałem we wstępie kierujący, którzy przekroczą dopuszczalną prędkość o minimum  50km/h w terenie zabudowanym będą musieli pożegnać się z uprawnieniami. Dokument zostanie zabrany przez Funkcjonariusza Policji.  Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres, na jaki zatrzymane zostało prawo jazdy, będzie przedłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem.

Kolejną ważną zmianą jest zabranie PJ za przewożenie o 2 lub więcej pasażerów niż jest to określone w dowodzie rejestracyjnym. W przypadku stwierdzenia powyższego wykroczenia dokument również zostanie odebrany na 3 miesiące.

Źródło: MSW, prezydent.pl

Share.

About Author