Urządzamy małą kuchnie?

0

Każdy chyba marzy o przestronnej, jasnej kuchni. Jednak realia budownictwa są takie, że z reguły, zwłaszcza w blokach z wielkiej płyty kuchnie są małe, ciasne i niejednokrotnie ciemne, pozbawione okna.

Sposób urządzenia takiej małej, ciasnej kuchni jest bardzo ważny. Tylko odpowiednie rozmieszczenie mebli i sprzętów da nam pełną swobodę ruchów i dość dużo miejsca na kuchenne gadżety. Nie jest to łatwe, ale też nie niemożliwe, aby w małej kuchni zmieścić wszystko, co będzie nam w przyszłości potrzebne. Oto kilka sprytnych trików, które ułatwią nam urządzenie takiej kuchni.

Po pierwsze meble

Odpowiednie rozmieszczenie mebli w małej kuchni to wielka sztuka. Meble muszą być funkcjonalne, warto pamiętać o blacie roboczym, na którym będziemy przygotowywać posiłki. Blat ten może służyć również do spożywania posiłków, umożliwią nam to krzesła barowe do kuchni. Warto jest także zamówić meble, w których górna zabudowa wyposażona zostanie we fronty oszklone, optycznie powiększy to kuchnię. Nie zapomnijmy o dużej ilości szuflad, w kuchni nam się przydadzą. Zadbajmy o to, aby szafki kończyły się równo z blatem, dzięki temu nie zmarnujemy ani trochę miejsca. Rozsądnie gospodarujmy miejscem, nie ma go zbyt wiele. Jeśli sami nie czujemy się na siłach, możemy o pomoc w zaprojektowaniu mebli poprosić fachowca. Wiele firm oferuje takie usługi. Dostępne są również programy komputerowe do tego typu projektów.

Odpowiedni sprzęt

Żadna kuchnia nie może obyć się bez odpowiedniego sprzętu, czyli kuchenki, lodówki, zlewu czy zmywarki. Jeśli nie mamy zbyt wiele miejsca w kuchni wybierajmy raczej mniejszy, wąski, zgrabniejszy sprzęt. Zlew może być jednokomorowy, lodówka niska z powodzeniem zmieści się pod blatem kuchennym, zmywarkę najlepiej wybrać najwęższą. Jeśli chodzi o okap to świetnie w małej kuchni sprawdzi się okap wysuwany, teleskopowy.

Diabeł tkwi w szczegółach

Jest takie stare powiedzenie, że „diabeł tkwi w szczegółach”. W tym wypadku jest podobnie. Urządzanie małej kuchni wymaga przemyślenia wielu detali, które pozornie wydają się mało ważne, ale pomogą nam i stworzą odpowiedni klimat. Jeśli decydujemy się na płytki, najlepiej wybrać jasne, ciemne optycznie pomniejsza kuchnią. Podobnie farby, lepiej aby były w jasnych kolorach. Podłoga i fronty mebli powinny być w jasnych odcieniach, należy unikać zbyt dużej ilości dekoracji. Jeśli koniecznie chcemy mieć stół najlepiej, aby był on na przykład na kółkach, aby można go było swobodnie przesuwać. Odpowiednie oświetlenie jest bardzo ważne w małej kuchni, szczególnie jeśli mamy do czynienia z kuchnią ciemną, pozbawioną okna. W tym wypadku nie wystarczy tylko jedno górne światło, warto zadbać o oświetlenie mebli. Unikajmy zbyt dużej ilości sprzętów AGD, kupujmy wielofunkcyjne urządzenia, na przykład robot kuchenny z funkcją sokowirówki i blendera. To trzy urządzenia w jednym. Funkcjonalne urządzenia małej kuchni nie jest prostą sprawą, jeśli jednak wykażemy trochę inicjatywy, na pewno nam się to uda.

Share.

About Author