Arkana damskiej torebki

0

Kobieca torebka to magiczny twór mieszczący w sobie wszystko. Według panującej opinii oglądając wnętrze torebki, można wiele dowiedzieć się o jej właścicielce.

Co to naprawdę jest damska torebka, czy element stroju, ozdoba, dodatek, czy funkcjonalna rzecz służąca do przechowywania różnych drobiazgów? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka prosta, a zagadnienie samej torebki jest bardzo skomplikowane. Eksperci z zakresy mody twierdzą nawet, że można wyróżnić około 50 rodzajów różnych damskich torebek. My w poniższym tekście przedstawimy tylko kilka podstawowych rodzajów torebek.

Kształt

Ze względu na kształt wyróżniamy:

  • Torebki klasyczne zazwyczaj wykonana ze skóry lub materiałów skóropodobnych o stonowanych kolorach (czarny, popielaty, brązowy, biały). Pozbawiona wzorów i ozdób zewnętrznych, gładka. Może posiadać dwa rodzaje uchwytów, można ją nosić na ramieniu lub w ręce. Zazwyczaj ma kształt kwadratu, prostokąta lub trapezu. Nadaje się do noszenia do pracy, ale także na spotkania biznesowe czy pół oficjalne.
  • Torebka wizytowa, zwana też kopertówką. Jest to zazwyczaj mała, wąska torebka, przeznaczona na spotkania oficjalne i do stroju wieczorowego. W przypadku tej torebki, dość popularne są zdobienia, na przykład z cekinów, często wykonane są z materiałów gładkich, świecących. Może posiadać uchwyt do powieszenia na ramię, ale częściej kopertówki są pozbawione jakichkolwiek pasków i noszone są w ręce.
  • Torebka shopper jest to duża, pojemna torebka, jak sama nazwa wskazuje idealnie nadaje się na zakupy, ale także na co dzień i do pracy. Jest bardzo pojemna i wiele się nam do niej zmieści. Do takich należą m. in. torebki Bugatti.
  • Torebka kufer jest to zazwyczaj elegancka torebka, wykonana ze skóry i usztywniona. Znajdują się w niej kieszonki i przegródki, aby wszystko miało swoje miejsce. Nadaje się dla kobiet zorganizowanych. Nosić ją możemy do pracy, na spotkania, na co dzień, jednak do stroju bardziej oficjalnego lub eleganckiego.
  • Torba listonosza, jak sama nazwa wskazuje jest to torba duża, pojemna. Jej styl jest luźny i przeznaczony do luźnego stroju, nadaje się do zestawienia na przykład z dżinsami. Swoim wyglądem przypomina torbę noszoną przez listonoszy, ma długi pasek, dzięki któremu możemy przewiesić ją przez ramię.
  • Torebki nieoficjalne do tego rodzaju możemy zaliczyć wszelkie luźne torby z materiału, worki, koszyki, torebki z materiałów sztucznych. Czyli wszystkie te, które nosimy na nieformalne i nieoficjalne spotkania, szybkie zakupy i w wolnym czasie.

Wykonanie

Torebki dzielimy także ze względu na materiał, jakiego użyto do ich produkcji. Ze względu na to możemy wyróżnić torebki skórzane, zamszowe, skóropodobne, torebki z materiału (bawełna, len, dżins), tworzywa sztuczne, plecione z rafii, lakierowane.

To tylko niektóre z możliwych podziałów torebek. Torebki można rozróżniać jeszcze ze względu na zdobienia, rodzaje zamknięć, sposoby wykonania. Kupując torebkę należy zwrócić uwagę na to, czy będzie ona pasowała do stroju.

Share.

About Author