Altanka w ogrodzie

0

Altanka lub pawilon ogrodowy to idealne miejsce do letniego wypoczynku. Chronią od zbyt silnego słońca, a w chłodniejsze lub deszczowe dni umożliwia zjedzenie posiłku w ogrodzie.

Ciepłych i słonecznych dni w naszym klimacie jest niewiele. Wiosną i późnym latem relaks w ogrodzie uniemożliwiają zimne poranki i wieczory, chłodne wiatry i częste deszcze. Natomiast w pełni sezonu letniego często pojawiają się gwałtowne burze, które potrafią zmienić rodzinny posiłek w pospieszne zbieranie potraw i talerzy. Łapanie porwanych przez gwałtowny podmuch wiatru ogrodowych mebli i sprzętów i pospieszne wnoszenie do domu wszystkiego, co nie jest na stałe przymocowane do ziemi zna każdy, kto choć raz przeżył letnią burzę.

Mała architektura ogrodowa

Altanki i pawilony ogrodowe to doskonałe rozwiązanie dla miłośników spędzania każdej wolnej chwili w ogrodzie. Stanowią doskonała ochronę przed niesprzyjającą aurą – wiatrem, deszczem i piekącym słońcem. Można w nich urządzić letnią jadalnię bez ryzyka, że trzeba będzie uciekać do domu w połowie posiłku. Jest w nich wystarczająco dużo miejsca, by ustawić stół oraz krzesła. W tych większych znajdzie się nawet miejsce na podręczny stolik lub barek.

W wielu ogrodowych domkach montowane są także moskitiery, dzięki którym można posiedzieć w letni wieczór bez obawy, że trzeba się będzie nieustannie opędzać przed natrętnymi komarami.

Dobrze zaprojektowane altanki stanowią także bardzo ciekawy element dekoracyjny w ogrodzie. Trzeba je jednak dostosować zarówno do koncepcji ogrodu, jak i zewnętrznego wyglądu domu – na przykład jeśli elewacje domu są drewniane, najlepiej do budowy altanki użyć tego samego gatunku drewna. Z kolei w ogrodach w stylu romantycznym bardzo dobrze się prezentują się altany z giętego metalu, które nadają mu nieco tajemniczości.

Altanki to także doskonała podpora dla roślin pnących. Bardzo okazale wyglądają na nich kwitnące powojniki, wiciokrzewy, a także wisterie (te ostatnie najlepiej jest sadzić przy altanach o silniejszej konstrukcji, ponieważ pnącze silnie się rozrasta, a podczas kwitnienia jest bardzo ciężkie). Pnącza wyglądają nie tylko efektownie, ale także zapewniają ochronę przed wiatrem oraz hałasem z ulicy. Dodatkowo także ocieniają altanki, a niektóre z nich przepięknie pachną.

Altanka nie tylko do wypoczynku

Bardziej zabudowane altanki mogą z powodzeniem służyć przez cały sezon. Zimą można w nich przechowywać meble ogrodowe oraz narzędzia, puste skrzynki i doniczki lub zapas drewna do kominka.

Coraz częściej także altanki pełnią funkcję letnich kuchni. Można w nich przygotowywać nie tylko codzienne posiłki, ale także przetwory na zimę. Oczywiście taka budowla musi być na tyle duża, by zmieściła się w niej nie tylko płyta kuchenna, ale także blaty robocze i szafki na naczynia i garnki. Powinna być także do niej doprowadzona bieżąca woda. Pomimo wielu trudności z budową takie rozwiązanie jest coraz częściej stosowane, szczególnie w wiejskich domach.

Share.

About Author