O czym pamiętać przy urządzaniu kuchni?

0

Kuchnia stanowi w domu przestrzeń wyjątkową – zarówno pod względem użytkowym, jak i ze względu na przygotowywane w niej przepyszne dania. Dodatkowo bardzo często jest miejscem spotkań z pozostałymi członkami rodziny, z którymi w przelocie zamieniamy kilka zdań czy pijemy wspólnie poranną kawę. Jeśli jest dobrze urządzona, nasz komfort korzystania z tej przestrzeni będzie niezwykle wysoki i nie pozwoli nam na odczucie jakichkolwiek niedogodności. Ze względu na praktyczność tego pomieszczenia i charakter wykonywanych w nim czynności, należy umiejętnie podejść do jej urządzania. Uwzględnienie kilku czynników pozwoli nam na aranżacyjny sukces, jakim będzie stworzenie wygodnej i przyjaznej kuchni.

Plan

Jest podstawą i musi być dobrze przemyślany – nie tylko pod kątem estetycznego wykończenia, ale dokładnego ustalenia konfiguracji sprzętów i szafek. Jest to kluczowe dla urządzenia kuchni o wysokim komforcie użytkowania – czyli maksymalnie funkcjonalnej i ergonomicznej. Z tego względu zaleca się zastosowanie zasad trójkąta roboczego, który określa ustawienie AGD i odległości między lodówką, zlewozmywakiem a kuchenką (wraz z piekarnikiem). Prawidłowe wcielenie tych założeń sprawi, że pokonywane przez nas dystanse będą odpowiednio skrócone, co z pewnością odbije się na czasie wykonywanych przez nas czynności.

Solidne materiały

Nawet osoba o bardzo zmiennym guście nie będzie planowała częstych remontów, gdyż jak wiadomo, te będą wiązały się z dodatkowymi kosztami. Z racji tego, że generalne remonty przeprowadza się rzadko, lepiej wybrać solidne i trwałe materiały wysokiej jakości, które dobrze zniosą upływ lat i nie zostaną nadgryzione przez ząb czasu. W kuchni mile widziane będą kamienie i konglomeraty, które cechuje nadzwyczajna wytrzymałość na działanie temperatury czy uszkodzenia. „Zarówno kamienie, jak i konglomeraty wykazują odporność na powstawanie bakterii, a także są bezpieczne przy kontaktach z żywnością i łatwe w utrzymaniu czystości” (cyt. http://www.kuchniewarszawa.com.pl/). Jak wiadomo, w kuchni styczność z produktami spożywczymi oraz brud czy tłuszcz są czymś na porządku dziennym. Z tego względu lepiej nie ryzykować wykończenia kuchni materiałami trudnymi do wyczyszczenia czy nieodpornymi na działanie nie zawsze korzystnych czynników zewnętrznych.

Dopasowane meble

Idealne meble do kuchni to takie, które ułatwią nam realizację wspomnianego już kuchennego trójkąta roboczego i pozwolą na maksymalne wykorzystanie powierzchni niekiedy małego metrażu. Powinny pasować nie tylko do wnętrza i naszego gustu, ale i siebie nawzajem, bez tworzenia luk i przerw, które będą wyrazem dezintegracji i niezgrania szafek ze sobą. Ponadto szafki powinny być pojemne, aby pozwolić nam na przechowywanie wszystkich niezbędnych przedmiotów – garnków, talerzy, artykułów spożywczych. Dobrym rozwiązaniem może być montaż wygodnych w użytkowaniu i zwiększających pojemność szafek cargo. Do tego wszystkiego ważne jest takie ich zagospodarowanie, by wyciąganie rzeczy odbywało się w logicznym i zgranym z trójkątem porządku, niezaburzającym naszej pracy w kuchni.

Share.

About Author