Słodki sukces uczniów z Czerwonej Wody

0

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Czerwonej Wodzie z pracownią przyrodniczą za działania na rzecz pszczołowatych w ogólnopolskim Konkursie „Akademie Przyjaciół Pszczół na piątkę”!

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Czerwonej Wodzie znalazła się w gronie pięciu najlepszych spośród 2500 placówek edukacyjnych z całej Polski, zwyciężając w ogólnopolskim Konkursie „Akademie Przyjaciół Pszczół na piątkę”, organizowanym w ramach 5. edycji programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”! Zadaniem konkursowym było kreatywne zagospodarowanie umownych 5m2 dla pszczół – m.in. posadzenie roślin miododajnych, stworzenie gazetki edukacyjnej o ochronie pszczół czy zbudowanie i umieszczenie domków dla zapylaczy. Zwycięska placówka otrzyma wyposażenie szkolnej sali przyrodniczej o wartości 4 800 złotych. Dodatkowo w województwie dolnośląskim wyróżnione zostały również aż trzy inne placówki, które otrzymają przybory szkolne i pomoce naukowe programu ,,Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Niemal połowa z 470 gatunków dzikich zapylaczy żyjących w naszym kraju zagrożona jest wyginięciem. Wypalanie traw, stosowanie sztucznych nawozów, brak pożywienia, to tylko niektóre czynniki wpływające na ograniczenie liczebności tych pożytecznych owadów. Los zapylaczy nie jest jednak obojętny uczniom i nauczycielom ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Czerwonej Wodzie. Uczniowie podczas cyklu zajęć dowiedzieli się jak ważną rolę odgrywają zapylacze w środowisku oraz w życiu człowieka. Wraz z nauczycielami sadzili rośliny w doniczkach i zagospodarowali ogródek z roślinami miododajnymi. Uczniowie umieścili w nim domki dla zapylaczy oraz tabliczkę informacyjną na temat życia pszczół. Podczas spacerów do sadu i na łąkę najmłodsi podglądali pracę pszczół. Zdobytą wiedzę przenieśli na szkolną gazetkę, na której opisali mi.in. budowę owadów, instrukcję wykonania domów dla dzikich zapylaczy oraz 5 Zasad Przyjaciół Pszczół. Inicjatywa uczniów i nauczycieli podbiła serca jury, które postanowiło przyznać szkole nagrodę główną.

Tegoroczna edycja konkursu utwierdziła nas w przekonaniu, że dla sporej grupy dzieci i młodzieży szkolnej los pszczołowatych jest bliski. Zwycięskie prace odznaczyły się kreatywnością. Uczniowie i nauczyciele ujęli nas swoim zaangażowaniem na rzecz zapylaczy. Gratulujemy zwycięzcom i cieszymy się, że wśród młodych ludzi jest tak wielu przyjaciół pszczół  – mówi Małgorzata Strzelec, członek jury konkursu „Akademii Przyjaciół Pszczół na piątkę”.

Organizatorem konkursu są Zakłady Tłuszczowe Kruszwica S.A., organizator programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, zaś partnerem merytorycznym akcji Fundacja Nasza Ziemia. Konkurs miał charakter edukacyjny i skierowany był do wszystkich placówek edukacyjnych na terenie Polski.

Źródło: Anna Pietrzkowicz / Worlds of Gardens

Share.

About Author

Projektant graficzny, przedsiębiorca.