Centralne ogrzewanie wodne

1

Dla odpowiedniego komfortu przy niższych temperaturach, montaż ogrzewania w pomieszczeniach jest koniecznością. Pomimo tego, że typów ogrzewania jest sporo, najpopularniejszym z nich jest centralne ogrzewanie wodne. Przy wyborze poszczególnych rozwiązań istotne jest to, by instalacja była efektywna i ekonomiczna.

Zanim będzie zamontowane ogrzewanie, trzeba zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Pierwszą decyzją jaką podejmujemy, to wybór paliwa. Dostępny jest gaz płynny, gaz ziemny, olej opałowy, paliwa stałe albo energia elektryczna. Jak było powiedziane, najpopularniejszym systemem grzewczym jest centralne ogrzewanie wodne, tzn. system rur poprowadzony w całym domu, a zasilany za pomocą jednego urządzenia centralnego, którym z reguły jest kocioł.

Kocioł

Kupując kocioł od razu warto skupić się przede wszystkim na tych, które posiadają już automatykę. Dzięki temu efektywność systemu jest większa, a jego obsługa prostsza. Kocioł centralnego ogrzewania jest dostosowywany do wybranego medium, czyli może być olejowy, gazowy albo na paliwa stałe, jak drewno i węgiel. W sprzedaży są także kotły elektryczne.

Grzejniki i rury – przewody zasilające

Od urządzenia centralnego, kotła, są odprowadzane przewody zasilające ogrzewanie podłogowe albo grzejniki. Przy nowoczesnych instalacjach prowadzą przez rozdzielacze znajdujące się na różnych kondygnacjach. Rozdzielacze są instalowane w specjalnie przygotowanej szafce. Przy ogrzewaniu podłogowym stosowany jest system sterowania centralnego, ale grzejniki można zaopatrzyć w zawory termostatyczne, które pozwolą na dowolną regulację temperatury w danym pomieszczeniu.

Rozdzielacze ogrzewania podłogowego

Do wyboru jest kilka rodzajów tego elementu: rozdzielacz mosiężny, nierdzewny oraz z tworzywa sztucznego. Jednak ważniejsze niż sam materiał wykonania jest wyposażenie rozdzielacza.  To, co przede wszystkim powinien zawierać to: zawory odcinające dopasowane do współpracy z siłownikami elektrycznymi, zawory kulowe odcinające, spustowo – napełniające i odpowietrzające umiejscowione na belce zasilającej i powrotnej oraz zawory regulacyjno – pomiarowe.

W sklepach dostępne są także gołe rodzielacze, jednak w tym przypadku trzeba samodzielnie montować pozostałe elementy, a to nie daje gwarancji, że połączenia będą dobre i szczelne. Dzięki wyborowi gotowego zestawu, z całym wyposażeniem, dostajemy gwarancję na całość. Lokalizacja rozdzielacza jest zależna od tego, jakie zostanie zastosowane ogrzewanie, jaka jest hydraulika instalacji i jak wygląda jej sterowanie.

Warto pamiętać również o tym, że w obrębie jednego budynku może być kilka typów ogrzewania. W części pomieszczeń może być wodne ogrzewanie podłogowe, w innych grzejniki. Podczas wyboru grzejnika w łazience lepiej skupić się na drabinkowych niż płytowych. Dla każdej instalacji musi zostać wcześniej zrobiony odpowiedni projekt, wraz z doborem materiałów oraz określeniem rozstawu rur.

Share.

About Author