Kupno czy wynajem mieszkania? Oto jest pytanie.

0

Zakup własnego mieszkania to dla wielu Polaków prawdziwy życiowy cel. Nasi rodacy przywiązują wielką wagę do zakupu nieruchomości. Własny lokal to najczęściej ich największy majątek, niestety prawie zawsze obarczony ogromnym kredytem hipotecznym. Decyzja o zakupie powinna być dokładnie przemyślana. Co jest dla nas korzystniejsze? Zakup czy wynajem?

Emocje to zły doradca

Polacy do zakupu własnego domu podchodzą bardzo emocjonalnie. Nieruchomość utożsamiana jest z ogniskiem rodzinnym i oazą spokoju. Gdy tylko łapiemy pewniejszy etat lub wejdziemy w poważniejszą relację z partnerem od razu szukamy mieszkania do kupienia. Czy jednak to emocjonalne podejście Polaków do zakupu własnego lokum jest właściwe? Każdy wie, że emocje są bardzo złym doradcą, a wzięcie kredytu ma kolosalny wpływ na dalsze życie przez nawet kilkadziesiąt lat. Dlatego zanim postawimy podpis na umowie kredytowej poznajmy argumenty przemawiające za każdym rozwiązaniem. Pozostańmy przy emocjonalnych kwestiach. Osoby decydując się na zakup lokalu zazwyczaj twierdzą, że będzie to w końcu ich własny kąt. Bardzo ważnym argumentem, który przytaczają jest fakt, że będą mogli powierzchnię do woli urządzać i przerabiać. Ponadto twierdzą, że spłacając kredyt płacą za coś co w przyszłości będzie ich. Traktują to jako inwestycję, bo mieszkania ciągle drożeją. Największym argumentem przemawiającym za jest wysokość raty kredytu, która jest porównywalna do ceny najmu. Dodatkowo nieruchomość to sposób na oszczędzanie, gdyż kredyt zmusza w pewnym stopniu do odkładania danej sumy pieniędzy. Na koniec zawsze pojawia się motyw spadku dla dzieci. Każdy rodzic chce, by jego maluch miał łatwiejszy start w dorosłe życie. Nie da się ukryć, że własne mieszkanie to zdecydowanie ułatwia. (źródło: http://www.k2assetmanagement.pl/ )

Poznaj zalety wynajmu

W Polsce na wynajem mieszkania decyduje się jedynie 2,5% społeczeństwa. Najczęściej do tej formy przekonuje ich fakt, że na zakup mieszkania potrzeba wielu środków. Wynajmując lokal mogą wybrać dzielnicę, w której zakup byłby zbyt kosztowny. Co za tym idzie przy wynajmie stać nas na większe mieszkanie, niż w przypadku zaciągnięcia kredytu. Wynajmując lokal możemy bez problemu przenieść się w inne miejsce, gdyż nie jesteśmy do niczego „przywiązani”. Najemcy nie borykają się z koniecznością remontowania lokalu, a dodatkowo nie są obarczeni ratą kredytu przez kilkadziesiąt lat. A co za tym idzie nie muszą spłacać gigantycznych odsetek. A pieniądze te mogą przeznaczyć na przyjemności lub własny biznes. W przypadku problemów finansowych nie muszą gorączkowo szukać dodatkowego zatrudnienia, bo wystarczy znaleźć tańszy lokal mieszkalny i się do niego przeprowadzić. Jak widać za każdym rozwiązaniem przemawia wiele za i przeciw. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję dokładnie przemyślmy, która opcja jest dla nas lepsza. Nie należy kierować się otoczeniem, myślmy tylko o sobie i swoim życiu. To bardzo ważna decyzja, dlatego powinna być starannie przemyślana i podjęta z rozsądkiem.

Share.

About Author