Warsztaty plastyczne z ilustratorką książek

0

17 września  w bibliotece w Czerwonej Wodzie  gościliśmy p. Agnieszkę Żelewską – ilustratorkę książek dla dzieci. Warsztaty plastyczne przeprowadzone zostały dla dwóch grup- uczniów klas II–III i kl. I. Były one częścią realizowanego projektu Moda na czytanie promocja literatury i czytelnictwa  dofinansowanego w ramach Programu Promocja Literatury i Czytelnictwa – priorytet 4 Partnerstwo Publiczno- Społeczne.

Agnieszka Żelewska urodziła się i do chwili obecnej mieszka na Wybrzeżu, tam też ukończyła Wydział Malarstwa i Grafiki. Swoje życie zawodowe w głównej mierze związała z ilustracją książkową.

Podczas spotkania ilustratorka w jasny i zrozumiały sposób opowiedziała, jak wygląda proces powstawania książki. Dzieci dowiedziały się, że najważniejszy jest pomysł zrodzony w głowie autora – napisanie  tekstu do wymyślonego tematu. Następnym krokiem jest oddanie książki do wydawnictwa, wymyślenie szaty graficznej przez ilustratora, wysłaniu gotowego projektu do drukarni, na samej książce kończąc, która później jest dostępna w księgarni lub bibliotece.

Pani Agnieszka  podzieliła się ze słuchaczami „tajnikami” swojej pracy, jakich najczęściej technik i materiałów używa. Przeczytała dzieciom fragment książki, którą ilustrowała, następnie pokazała im swoje próbne szkice. Niewątpliwą atrakcją była możliwość obejrzenia oryginalnych ilustracji autorki w zestawieniu z książkami do których te ilustracje były robione.

Po części teoretycznej przyszedł czas na część praktyczną, bowiem dzieci dostały szansę wykazania się swoimi talentami plastycznymi i kreatywnością. Każde dziecko  otrzymała wycięty z kartonu kontur świnki zwanej Ryjkiem. A ich zadaniem było stworzyć taką postać, która odzwierciedlałaby ich marzenie o przyszłym zawodzie.

Trzeba przyznać, że powstałe prace były różnorodne i wyjątkowe, a pomysłowość dzieci nieograniczona.

Warsztaty okazały się wydarzeniem, które  wzbudziły ogromny entuzjazm wśród maluchów, a prowadząca spotkania miała świetny kontakt z uczestnikami. Dzieciaki nie miały czasu na nudę i marudzenie.

Źródło: MGOK Węgliniec

Share.

About Author