Jakie formalności czekają Cię przed wyjazdem za granicę?

0

Każda wycieczka bądź wakacje za granicą, to przyjemna perspektywa urlopu, przepełnionego chwilami relaksu i odpoczynku. Zanim jednak będziemy mogli sobie na niego pozwolić, z pewnością czeka nas kilka istotnych do załatwienia formalności, które umożliwią przekroczenie granicy obcego kraju, a także wiele ułatwią podczas samego pobytu w nim. O co więc powinniśmy zadbać planując wakacyjny wyjazd?

Ważny paszport lub dowód

Przed każdym wyjazdem za granicę, konieczne jest sprawdzenie ważności posiadanych dokumentów. Jeśli planujemy podróż do kraju, który znajduje się w strefie Schengen, wystarczy nam dowód osobisty. Jeśli jednak myślimy o wyjeździe poza granicę tejże strefy, konieczne okaże się posiadanie paszportu, ważnego również jeszcze przez co najmniej pół roku po powrocie z wakacji.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Ze względu na obowiązujące za granicą niemałe koszty leczenia, niewątpliwie warto zaopatrzyć się również w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ. Dokument taki wydawany jest bezpłatnie w wojewódzkim wydziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki jego posiadaniu, możliwe jest uzyskanie pomocy lekarskiej na terenie wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Aby otrzymać taką kartę, wystarczy złożyć wniosek oraz pokazać zaświadczenie o ważnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Aktualna karta płatnicza

Równie istotne okaże się sprawdzenie ważności posiadanej karty płatniczej bądź kredytowej. Jeśli nie dysponujemy tą drugą, warto zastanowić się nad jej wyrobieniem, gdyż w nagłych przypadkach może być ona przydatna. Należałoby sprawdzić także, czy posiadana przez na karta obsługiwana jest przez kraj, do którego planujemy swoją podróż. Niektóre bowiem egzotyczne kraje, mogą na przykład obsługiwać karty MasterCard, ale nie karty Visa.

Europejska Karta Młodzieżowa

Osobom poniżej trzeciego roku życia, poleca się także wyrobienie Europejskiej Karty Młodzieżowej Euro26, co kosztuje naprawdę niewiele, a daje dostęp do wielu korzystnych zniżek za granicą. To udogodnienie szczególnie dla aktywnych młodych osób, od 5 do 30 roku życia, funkcjonujące nawet w przypadku braku posiadania przez nie statusu studenta.

Ubezpieczenie podróżne

Niezaprzeczalnie warto również rozważyć opcję wykupienia polisy w sprawdzonej wcześniej firmie ubezpieczeniowej. O ubezpieczenie wakacyjne w trakcie odpoczynku za granicą powinniśmy zadbać szczególnie w przypadku wyjazdu indywidualnego. Decyzje, które będziemy musieli podjąć, nie należą do najłatwiejszych – rynek ubezpieczeniowy pełen jest z pozoru atrakcyjnych ofert, gdzie każda kolejna wydaje się lepszą od poprzedniej. Sęk w tym by dobrać pakiet idealnie „skrojony” względem wymagań. (cytat: http://proagents.pl/)

Share.

About Author