Wizyta młodych strażaków w Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach

0

W ramach szkolenia i pogłębiania wiedzy pożarniczej oraz znajomości tradycji strażackiej członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Czerwonej Wody, Węglińca, Ruszowa oraz zaprzyjaźnionych jednostek z Niemiec tj. Horka i Kodersdorf w sobotę 07.11.2015 r. udali się autokarem do Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach.

Po drodze zwiedzili piękny i potężny obiekt Komendy Powiatowej PSP w Żaganiu, gdzie młodzi strażacy zapoznali się z pracą zawodowych strażaków oraz mieli okazję zobaczyć bardzo dużo nowoczesnego sprzętu i wyposażenia pożarniczego, jak również specjalistycznych pojazdów pożarniczych.

W Rakoniewicach przywitał nas Pan Hubert, który z ogromnym zaangażowaniem opowiedział o zbiorach muzeum oraz oprowadził nas po salach wystawowych. Niespodzianką w zbiorach muzealnych dla większości naszej młodzieży był samochód pożarniczy BEDFORD, który jeszcze nie tak dawno gasił pożary lasu w Nadleśnictwie Ruszów i nie tylko oraz oryginalna emaliowana tablica z nazwą naszej jednostki. . Po dawce historii, tradycji pożarniczej i smakowitym obiedzie wszyscy spotkali się w centrum uroczego miasteczka przy fontannie strażackiej.

Z uwagi na tradycje „kolejarskie” Węglińca oraz Horki w drodze powrotnej zwiedzili Parowozownię w Wolsztynie. Ogromne parowozy (w tym Piękna Helena) , potężna obrotnica i wiele innych eksponatów zrobiło na młodzieży oraz opiekunach duże wrażenie. Wyjazd był nagrodą dla wyróżniających się młodych strażaków za dotychczasową dobrą pracę w szeregach młodzieżowych drużyn pożarniczych Pomysłodawcą oraz realizatorem całego przedsięwzięcia był Zarząd Miejsko Gminny ZOSP RP w Węglińcu.

Share.

About Author