Czy warto zadaszyć taras? Wady i zalety

1

Posiadanie tarasu to marzenie wielu osób, jednak niestety nie wszyscy mogą sobie na taki luksus pozwolić. Ci zaliczający się do grona szczęśliwców, mogący na tarasie spożywać posiłki i pić poranną kawę, coraz częściej rozważają jego zadaszenie. Głównym celem budowy zadaszenia jest niewątpliwie umożliwienie korzystanie z tarasu niezależnie od pory roku czy panujących w danej chwili warunków atmosferycznych. Czy warto się na taki krok zdecydować?

Taras odkryty?

Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety, toteż udzielnie jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie nie jest możliwe. To, co przemawia za pozostawieniem tarasu w nienaruszonym stanie jest na pewno lepsze doświetlenie pomieszczenia, do którego taras bezpośrednio przylega. Kolejną istotną kwestią jest brak ograniczenia pola widzenia. Nawet mocno przeszklona konstrukcja dość istotnie ogranicza widoczność, a ponadto zupełnie zmienia charakter budynku.

A może jednak zadaszony?

To, co dla jednego jest wadą, dla drugiego stanowi ogromną zaletę. Wprawdzie zadaszenia tarasu mogą istotnie ograniczać dostęp światła, jednak z drugiej strony można dzięki nim zyskać dodatkowe „pomieszczenie”. Atutem jest ponadto fakt, iż zadaszenie chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem, deszczem, śniegiem i innymi niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Pozwala to chronić nie tylko posadzkę, ale również wszystkie inne meble i sprzęty umiejscowione na tarasie. Ciekawa konstrukcja zadaszenia może w dodatku korzystnie wpływać na urozmaicenie bryły budynku, nadając jej całkowicie nowe oblicze.

Idealne rozwiązanie

Dokonując wyboru najlepszego dla siebie rozwiązania należy wziąć pod uwagę również koszty związane z zadaszeniem tarasu. Kwestie finansowe dość istotnie wpływają bowiem na nasze wyboru i tym samym efekt końcowy całego przedsięwzięcia. Pełne zadaszenie lub szklana konstrukcja mogą być dobrym rozwiązaniem, jednak będą niewątpliwie dość kosztowne. Tańsze alternatywy mogą z kolei nie prezentować się tak korzystnie. Zawsze też istnieje możliwość skorzystania z rozwiązania pośredniego, a więc częściowego zadaszenia… Dzięki temu będziemy mogli postawić na wysoką jakość i przy okazji nie wydać zbyt wiele. Zapewnić sobie atrakcyjny kącik do spędzania czasu wolnego bez przesadnego ograniczania dostępu światła dziennego i ograniczania pola widzenia.

Share.

About Author