Po spotkaniu ze Sławomirem Koprem

0

W grudniowy wieczór w bibliotece w Węglińcu miało miejsce spotkanie z historykiem Sławomirem Koprem, który w swoich książkach skupia się na  dziejach polskiej obyczajowości.

To jego sposób na opisanie  historii od bardzo ludzkiej strony. Autor uważa, że pokazywanie słabostek, odbrązawianie pomników-legend nie szkodzi historii, a  wręcz przeciwnie- pomaga ją lepiej poznać.

Sławomir Koper w swoich książkach przedstawia historię głównie poprzez fakty mało znane, zapomniane lub pomijane w „oficjalnych” monografiach. Prezentuje ważne i znane, ale także nieco już zapomniane postacie w kontekście życia prywatnego i codziennego oraz obyczajowości charakterystycznej dla danej epoki. Wychodzi z założenia, „że życie prywatne, z jego wszystkimi składnikami jest istotną częścią biografii każdego człowieka. To dzięki jego publikacjom przypomnieliśmy sobie gwiazdy estrady epoki międzywojennej, gwiazdy kina polskiego z epoki PRL, czy też poznaliśmy opinię autora na temat działań porucznika Kuklińskiego.

Podczas spotkania Sławomir Koper z humorem, odwagą i dystansem do siebie, bez ogródek i skrępowania opowiadał o książkach oraz kontrowersjach wokół jego osoby, metodach, jakie stosuje przy zbieraniu materiałów do swoich książek.

Jest on autorem, m.in. takich książek: „Kobiety władzy PRL”, „Wielcy szpiedzy PRL”, „Życie prywatne elit władzy PRL”, „Życie artystek w PRL”, „Gwiazdy kina PRL”, „Stracone pokolenie PRL”, „Sławne pary PRL”, „Skandaliści PRL”.

Spotkanie, w którym uczestniczyli uczniowie mieszkańcy Węglińca,  było częścią realizacji projektu Moda na czytanie promocja literatury i czytelnictwa  dofinansowanego w ramach Programu Promocja Literatury i Czytelnictwa – priorytet 4 Partnerstwo Publiczno- Społeczne.

Źródło: MGOK Węgliniec

Share.

About Author