Zakup mieszkania na wynajem – co powinieneś o nim wiedzieć?

0

Kupno mieszkania w celach inwestycyjnych, jest coraz chętniej wybieraną formą lokowania kapitału. Wielu ludzi decydujących się na nią, podkreśla, że może ona przynieść znaczne zyski, ale i wybór jej wiąże się z podjęciem pewnego ryzyka. Jak więc odpowiednio przygotować się do zakupu mieszkania na wynajem?

Twój plan inwestycyjny

Podstawą Twoich działań powinien być dobrze opracowany plan inwestycyjny. Przede wszystkim, musisz określić w nim wysokość kapitału, który możesz przeznaczyć na kupno mieszkania. Warto też zapoznać się z ofertą kredytową, która atrakcyjna może być szczególnie dla osób poniżej trzydziestego piątego roku życia – ci mogą bowiem skorzystać z rządowego programu ,,Mieszkanie dla młodych”. Musisz także przewidzieć posiadanie pewnej rezerwy finansowej. Będzie ona niezbędna w momencie, kiedy nie znajdziesz chętnych na wynajem zakupionego przez Ciebie lokum.

Czas na wybór mieszkania

Jeśli chcesz, by zakupiony przez Ciebie lokal był atrakcyjny dla potencjalnego wynajmującego, po pierwsze – zadbaj o atrakcyjne jego położenie. Dogodna lokalizacja, dobry dojazd oraz otoczenie, w jakim znajdować będzie się nieruchomość, z pewnością pomogą podjąć zainteresowanemu decyzję o wynajmie. Po drugie, powinieneś zatroszczyć się także o sam wygląd lokalu – jego aranżację, wyposażenie, słowem – wszystko to, co sprawi, że wynajmowane wnętrze zrobi na nim dobre wrażenie.

Licz się z kosztami

Kupno mieszkania wiąże się także z poniesieniem dodatkowych kosztów. To przede wszystkim podatek, opłacenie usług notariusza, uiszczenie opłaty sądowej za utworzenie odpisu z księgi wieczystej, dokonanie wpisu do hipoteki oraz wynagrodzenie rzeczoznawcy. Dodatkowo, jeśli oferowane przez Ciebie lokum wymaga wykończenia, powinieneś liczyć się też z kosztami kompleksowego jego przeprowadzenia. Istotne może być dla Ciebie także ubezpieczenie kupionego mieszkania, co pozwoli znacznie zmniejszyć ryzyko inwestycyjne.

Znalezienie odpowiedniego najemcy

Dobry najemca do Twojego mieszkania, to osoba, która nie tylko zapewni Ci terminowe wpłaty za wynajem, ale i należycie zadba o kondycję lokum, nie narażając na dodatkowe koszty. Z tego też względu warto dobrze przemyśleć jej wybór. Kiedy już znajdziesz właściwego najemcę, zadbaj o sporządzenie oraz podpisanie odpowiedniej umowy, wraz z uwzględnieniem w niej kaucji, ograniczeń czasowych co do dokonywania wpłat, a także okresu wypowiedzenia umowy.

Czy to się opłaca?

Kupno mieszkania na wynajem jest inwestycją długoterminową. Oznacza to, że oczekiwanych zysków możesz spodziewać się najwcześniej po kilku latach, dlatego powinieneś uzbroić się w cierpliwość. Z pewnością przyda Ci się także wspomniana wcześniej rezerwa finansowa, która będzie dla Ciebie potrzebnym zabezpieczeniem w trudnej materialnie sytuacji. Ta, w połączeniu z dobrym planem inwestycyjnym oraz racjonalną oceną ryzyka, niewątpliwie pomoże Ci w pełni przygotować się do zakupu nieruchomości. (źródło: http://www.jestem-rentierem.pl/material/kupno-nieruchomosci/241)

Share.

About Author