OSP Węgliniec poszukuje nowych strażaków

0

Szanowni Mieszkańcy! Ochotnicza Straż Pożarna w Węglińcu ogłasza nabór do naszej jednostki.

W nowym roku chcemy zwiększyć liczbę strażaków oraz członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

Dnia 30 stycznia organizujemy walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze członków OSP. Zapraszamy wszystkie osoby chętne do wstąpienia w nasze szeregi do stawienia się na zebraniu lub kontakt przez stronę, telefoniczny lub przez znajomego ci strażaka.

Poniżej zamieszczamy krótki poradnik i informacje jak wstąpić do OSP.

Najpierw kilka słów o tym, czym jest Ochotnicza Straż Pożarna, jakimi prawami się rządzi i co powinieneś wiedzieć.

Ochotnicza Straż Pożarna działa na prawach stowarzyszenia. Co to oznacza? Przede wszystkim… Nie jesteśmy zakładem pracy. Jesteśmy stowarzyszeniem osób, które są zainteresowane tematyką pożarnictwa i pomocą innym. Nie podpisujemy umów o pracę i do niczego nie zobowiązujemy.
Słowo „OCHOTNICZA” oznacza, że pomagacie wtedy, kiedy macie na to czas. Jeśli nie jesteście w pracy, nie robicie czegoś ważnego, na dźwięk syreny przybiegacie do remizy, przebieracie się i jedziecie na akcję. Jedni jeżdżą 80 razy w roku, inni 20, jeszcze inni 10 nie ma to dla nas znaczenia, ponieważ szanujemy wasz czas prywatny. Ale… wasza „aktywność” ma wpływ na nasz stosunek do waszego „rozwijania się w tematyce pożarnictwa”, tzn. jeśli zaliczycie I etap wyszkolenia (o tym poniżej w poradniku), a nie będziecie uczestniczyć w akcjach rat-gaś. nie jesteśmy w stanie wysłać was na II etap. Tym samym, jeśli w ciągu roku zaliczysz 10-15 wyjazdów wysyłamy cię na kolejny etap.
Ekwiwalent: czyli ile płacimy…
Mimo, że nie jesteśmy zakładem pracy za „aktywność” przysługuje drobne wynagrodzenie w formie ekwiwalentu za utracony czas…

 • 12 zł „na rękę” za godzinę przy akcji oraz
  6 zł „na rękę” za godzinę podczas szkoleń i ćwiczeń.

Pieniądze nie są duże, ale jeśli straż stanie się waszą pasją i hobby, dodatkowo można sobie dorobić kilka złotych.
Podsumowując: OSP to nie zobowiązanie, to forma spędzenia wolnego czasu- jeśli masz go niewiele, nie oznacza to, że nie możesz zostać strażakiem. Będziesz jedynie mniej uczestniczył w akcjach niż inni…
Kto może zostać strażakiem? …
Każdy !!!
Do dyspozycji mamy dwie formacje:
Młodzieżową Drużynę Pożarniczą (wiek od 7 do 18 lat), która nie uczestniczy w działaniach ratowniczych, a jedynie szkoli się i przygotowuje, aby po osiągnięciu pełnoletności stać się „pełnoprawnym strażakiem”

Jednostkę Operacyjno-Techniczną, czyli grupę osób wyszkolonych i sprawnych fizycznie do podejmowania działań ratowniczo-gaśniczych. Tutaj mamy ograniczenie wiekowe: od 18 do 65 roku. Warunek: badania lekarskie i wyszkolenie pożarnicze.
Ważne: nie musisz mieć 20 lat aby się zapisać! Zapraszamy wszystkich 30 i 40 latków, którzy mają ochotę spełnić marzenie z dzieciństwa i zostać strażakiem. OSP jest naprawdę dla każdego.
Warto spróbować! Zapraszamy do kontaktu z nami odpowiemy na wszystkie pytania!

Poradnik dla Kandydata:

 1. Po pierwsze i najważniejsze! Zgłoś się do nas! Czyli… skontaktuj się z nami przez prywatną wiadomość na facebooku, zgłoś się do Prezesa, Naczelnika lub INNEGO znanego ci strażaka!
 2. Weryfikacja wstępna, czyli… dostaniesz do nauczenia kilka testów o tematyce pożarnictwa (jako bazę pytań) oraz spotkamy się kilka razy w naszej remizie, żebyś zapoznał się wstępnie ze sprzętem. Z bazy pytań wybierzemy 15 i zaliczysz egzamin wewnętrzny!
 3. Zostaniesz wysłany na badania lekarskie, więc niezbędny jest dobry stan zdrowia: czyli wzrok, słuch.
 4. Kolejny etap to wyszkolenie pożarnicze. Zostaniesz wysłany na kursy do Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu. Szkolenie jest etapowe i zaoczne:
 • I etap czyli 3-4 weekendy (piątek popołudniu, sobota do południa i niedziela do południa) uprawnia cię do udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych.
 • II etap (na drugi etap zostaniesz wysłany jeśli będziesz uczestniczył w akcjach ratowniczo-gaśniczych i zdobędziesz trochę „doświadczenia” strażackiego, czyli około roku) kolejne 3-4 weekendy i uprawnia cię to do używania sprzętu strażackiego w wersji zaawansowanej czyli aparaty do ochrony dróg oddechowych oraz sprzęt mechaniczny.
 • III etap to doskonalący kurs ratownictwa technicznego- czyli nauka jak używać sprzętu ratownictwa technicznego podczas wypadków.
 • IV etap oferujemy wyszkolenie w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Jeśli będziesz chciał wyślemy cię na szkolenie, dzięki któremu uzyskasz tytuł „ratownika”

Te cztery etapy to wyszkolenie, które kompleksowo przygotują cię do bycia „strażakiem”
Ale na tym nie koniec… Aby doskonalić swoje umiejętności możesz uczestniczyć w kursach: dowódców, naczelników, komendantów gminnych, kierowców-konserwatorów sprzętu pożarniczego, itp…

Co najważniejsze! cztery etapy wyszkolenia OSP dają wam bardzo duże „fory” w staraniu się do Państwowej Straży Pożarnej. Dzięki tym kursom dostajecie w naborze do PSP punkty preferencyjne, które sprawiają, że dostać się do pracy jest o wiele łatwiej!

Mamy nadzieje, że osoby zainteresowane zdobędą się na odwagę i zgłoszą się do nas!

Pozdrawiamy!

Źródło: facebook OSP Węgliniec

Share.

About Author