Wyposażenie akwarium – w co zainwestować?

0

Decydując się na hodowlę ryb akwariowych, żółwi lub innych gatunków zwierząt, warto zainwestować w profesjonalny sprzęt, który zapewni odpowiednią temperaturę wody, optymalny poziom filtracji i ciekawe wrażenia estetyczne. Jakie elementy powinny znaleźć się w akwarium?

Cieplarniane warunki

Pamiętajmy, że niektóre gatunki akwariowe (np. żółwie wodno-lądowe) uwielbiają cieplarniane warunki, przypominające naturalne, egzotyczne miejsca występowania tych zwierząt. Żółwie lubią wygrzewać się pod źródłem ciepła, zainwestujmy więc w lampkę, która będzie ogrzewać ich pancerz. Pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie – nigdy nie umieszczajmy żarówki bezpośrednio nad wodą, a raczej w pewnym oddaleniu. Warto też zbudować żółwiowi wyspę, na której będzie mógł spędzać czas po wyjściu z wody. Znakomicie sprawdzi się w tym celu duży kamień lub konstrukcje zakupione w sklepie zoologicznym. W przypadku ciepłolubnych gatunków wypróbujmy również specjalną grzałkę do wody i termometr, dzięki któremu będziemy mogli na bieżąco kontrolować temperaturę w akwarium.

Zniszcz glony

Żeby zachować czystość wody, warto zainwestować w lampę UV, której zadaniem jest zniszczenie namnażających się drobnoustrojów (glonów, bakterii itd.). Specjalistyczne lampy swoim promieniowaniem sterylizują wodę, są jednocześnie całkowicie bezpieczne dla znajdujących się w niej ryb. Polecane są zwłaszcza przy utrzymujących się problemach z tzw. zieloną wodą, przesyconą glonami, pleśniami i grzybami. Inwestycja w lampę UV to jednak nie tylko dbałość o estetykę wody i akwarium, ale także ochrona przed groźnymi chorobami, które mogą zaatakować nasze ryby lub żółwie.

Jakie ozdoby?

Warto jednak zainwestować również w estetykę akwarium, wyposażając je w materiały dekoracyjne. Będą one nie tylko cieszyć nasze oczy, ale również stanowić urozmaicenie dla znajdujących się w akwarium gatunków zwierząt. Warto zakupić na przykład niebanalną fototapetę, przedstawiającą morską głębinę. Elementem, bez którego nie wyobrażamy sobie akwarium są oczywiście rośliny i korzenie – wspaniale kreują wygląd zbiornika, zapewniając znakomite doznania estetyczne. Na rynku znajdziemy rośliny uprawiane w technice in-vitro, dzięki czemu sadzonkidługo zachowują swój stan i wygląd. Nie zapominajmy także o wypełnieniu dna akwarium, na przykład dzięki drobnym kamykom lub większym skałom.

Kompleksowa filtracja

Utrzymywanie doskonałej przejrzystości wody ma kluczowe znaczenie w przypadku hodowli ryb, żółwi i innych zwierząt akwariowych. Oprócz regularnej wymiany wody oraz czyszczenia wnętrza akwarium, powinniśmy zainwestować w specjalistyczne filtry akwariowe, które kompleksowo zadbają o usuwanie drobnych zanieczyszczeń. Na rynku znajdziemy 2 podstawowe rodzaje urządzeń służących do filtracji wody – wewnętrzne i zewnętrzne. Pierwsza grupa przeznaczona jest do niewielkich zbiorników, zaś druga świetnie sprawdzi się w przypadku akwariów o większej pojemności. Jeśli nasze akwarium wymaga filtru o wysokiej wydajności – rozważmy zakup urządzeń kaskadowych lub kubełkowych.

Share.

About Author