Jak wydłużyć żywotność maszyn budowlanych?

0

Plac budowy to środowisko, które nie jest zbyt sprzyjające dla maszyn budowlanych. Pracują tam najczęściej wiele godzin każdego dnia – nierzadko zdarza się, że wykorzystywane są przez całą dobę. Narażone są ponadto na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, zanieczyszczenia oraz wiele innych sytuacji, które mogą prowadzić do ich uszkodzenia lub szybszego zużywania się. Kupno nowej maszyny lub wymiana jej części wiążą się zwykle z bardzo dużymi kosztami, dlatego warto zadbać o to, by maksymalnie przedłużyć ich żywotność. Jak tego dokonać?

Prawidłowe użytkowanie

Przede wszystkim należy użytkować maszyny zgodnie z zaleceniami producentów. Nie przewozić nimi ładunków o masie wyższej od ustalonego limitu i nie przenosić cięższych niż zalecane pakunków. Prawidłowe użytkowanie maszyny wpływa również na bezpieczeństwo na placu budowy, dlatego również z tego powodu należy tego ściśle przestrzegać.

Serwis i konserwacja

Z racji tego, że maszyny budowlane to niezwykle złożone konstrukcje, znalezienie źródła problemu nierzadko wymaga wielu godzin poszukiwań. Rozkręcenie i ponowne złożenie sporej liczby części również wiąże się z koniecznością poświęcenia niemałej ilości czasu. Jak wiadomo „czas to pieniądz”, dlatego warto unikać takich sytuacji. Szczególnie w przypadku przedsięwzięć budowlanych, gdyż zwykle ewentualne opóźnienia w oddaniu inwestycji związane jest z horrendalnymi karami umownymi. By zredukować do minimum ryzyko wystąpienia drobnej usterki czy poważnej awarii, warto zatroszczyć się o systematyczne serwisowanie posiadanych maszyn oraz ich prawidłową konserwację. Wykrycie usterki chwilę po jej wystąpieniu pozwala zapobiegać poważniejszym awariom i tym samym ogromnym kosztom (źródło: https://cemasz.pl/).

Sprawdzone podzespoły

Sprawność i niezawodność sprzętu budowlanego gwarantowana jest nie tylko przed profesjonalny serwis i wykwalifikowanych mechaników, ale również poprzez stosowanie dobrej jakości części. Zdecydowanie najrozsądniej jest stosować części oryginalne, rekomendowane przez producentów. Cechują się one wysoką jakością i doskonale pasują do posiadanej maszyny. Stosowanie tańszych zamienników jest nieco bardziej ryzykowne, dlatego w trosce o sprawność maszyny i bezpieczeństwo na placu budowy warto unikać takich decyzji.

Share.

About Author