Są miejsca, czasy i ludzie, których się nie zapomina

0

W dniu 15 kwietnia 2016 r. w Szkole Podstawowej w Ruszowie odbyła się niecodzienna uroczystość- Jubileusz 70-lecia istnienia szkoły polskiej w Ruszowie.

Każdy jubileusz to połączenie tradycji z nowoczesnością, doświadczenia z młodością, a ruszowska szkoła nigdy nie była jedynie miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością, stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców, nauczycieli, którzy oddali szkole swoje umiejętności, entuzjazm i serce. Wokół naszej szkoły zawsze gromadziły się osoby twórcze, kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań oraz otwarte i wrażliwe na potrzeby dzieci. Dzięki ich entuzjazmowi i zaangażowaniu udało się stworzyć Naszą Szkołę, jaką widzimy ją dzisiaj- przyjazną, radosną, wychodzącą naprzeciw zadaniom jakie stawia jej współczesny świat.

Uroczystość jubileuszowa rozpoczęła się w Kościele w Ruszowie, gdzie Ksiądz Proboszcz Antoni Pławecki odprawił dziękczynną Mszę Św. Dalsza część to spotkanie w szkole, które budziło chyba najwięcej emocji: można było zwiedzić szkołę, obejrzeć stare fotografie, kroniki szkolne, zaopatrzyć się w pamiątki, skorzystać z poczęstunku oraz wziąć udział w Akademii poświęconej Jubileuszowi Szkoły (przemówienia okolicznościowe, prezentacje o historii polskiej szkoły, jej dorobku oraz historię szkoły sprzed II wojny światowej, występy szkolnej PRYMY), a przede wszystkim spotkać się ze znajomymi, dawnymi uczniami i pedagogami oraz powspominać dawne czasy.

Goście dopisali- w uroczystości wzięło udział ok. 200 osób. Jednak najbardziej cieszyło nas liczne grono absolwentów, którzy przyjechali do nas z różnych stron świata i Polski.
To właśnie oni ufundowali z okazji Jubileuszu pamiątkową tablicę, którą umieściliśmy wewnątrz szkoły na honorowym miejscu i poświęcił ją Ksiądz podczas uroczystości.

Byliśmy niezwykle wdzięczni za to, iż w szkole gościliśmy także nasze władze: powiatu i gminy, tj. Panią Urszulę Ciupak- Starostę Zgorzeleckiego, Pana Mariusza Wieczorka- członka Zarządu Powiatu Zgorzeleckiego, Pana Stanisława Mikołajczyka- Burmistrza Gminy i Miasta Węgliniec, Pana Waldemara Błauciaka- Przewodniczącego Rady Miejskiej w Węglińcu wraz z liczną rzeszą Radnych Rady Miejskiej.

W uroczystości wzięli także udział byli dyrektorzy Szkoły Podstawowej w Ruszowie: Pani Lilla Ławniczak i Pan Edward Remiszewski, który m.in.: przygotował wspaniałą prezentację o historii naszej szkoły sprzed wojny oraz był autorem projektów części jubileuszowych pamiątek.

Do szkoły przybyli także dawni jej pracownicy, których witano podwójnie: bo przez nas gospodarzy, jak również przez absolwentów, rozmowom i powitaniom nie było końca, niektórzy już starsi, ale w tym dniu jakże młodzi i uśmiechnięci, z łezką w oku, cieszyli się, że są wśród nas.

Podsumowaniem jubileuszowego spotkania był Bal Absolwenta, który w swoisty sposób przedłużył czas rozmów, radości i wspólnej zabawy do białego rana.

Ta niezwykła uroczystość ukazała, że w naszej szkole najważniejszy jest zawsze uczeń, duszą szkoły- nauczyciel, a dumą- jej absolwenci.

Bardzo dziękuję wszystkim Absolwentom za okazany związek uczuciowy ze szkołą, bo wrócili do nas po latach na Zjazd Koleżeński, by jeszcze raz w tym miejscu, wśród bliskich sercu ludzi odświeżyć wspomnienia i zabrać je ze sobą w nieznaną przyszłość.

Szczególne podziękowania kieruję do wspaniałych pedagogów, którzy tworzyli historię szkoły i dorobek wielu pokoleń, którzy niezwykłą postawą, zaangażowaniem, swoim talentem pedagogicznym, utorowali drogę do dzisiejszych sukcesów szkoły.

Pragnę wyrazić uznanie dla każdego wysiłku wszystkich dyrektorów Szkoły Podstawowej w Ruszowie, wszystkich nauczycieli- dla byłych i obecnych pedagogów, pracowników szkoły, dla wszystkich rodziców i absolwentów- za wszystko co powstało i powstaje- za wspólne działania dla dobra uczniów i całego środowiska.

Bardzo dziękuję wszystkim rodzicom na czele z Panią Edytą Petrunio- Przewodniczącą Rady Rodziców, za wielką pomoc w organizacji uroczystości.

Jednak szczególnie dziękuję wszystkim pracownikom Zespołu Szkół w Ruszowie, którzy poświęcili bardzo dużo swojego czasu i inwencji, by nasza szkoła w tym dniu była najpiękniejsza i o to, by każdy gość czuł się w niej wyjątkowo.

Dziękuję naszym władzom za to, że byli prawdziwymi gospodarzami naszej uroczystości, że każdy z nich (łącznie z Panią Starostą) byli z nami w tym dniu w szkole do końca uroczystości- to było wyjątkowo miłe i wspierające.

Jeszcze raz serdecznie dziękuję za Państwa obecność w tym tak szczególnym dla nas dniu, skończyliśmy 70 lat!, i jak mówi poeta: „Nikt żywy w kraj młodości raz drugi nie wraca. Młodość raz już miniona, minęła niezwrotnie…”. Dzień taki jak ten, choć na chwilę temu stwierdzeniu zaprzeczył. Chciałabym, aby po naszej uroczystości do listy najpiękniejszych wspomnień o naszej szkole, dołączyli Państwo to, co zobaczyliście, usłyszeliście i przeżyliście.

Share.

About Author

Dyrektor Zespołu Szkół w Ruszowie.