Duży pożar lasu w Nadleśnictwie Pieńsk

0

W dniu 11 maja 2016 ok. godziny 12,15 obserwator z dostrzegalni przeciwpożarowej zgłosił dym na terenie obszarów leśnych  Nadleśnictwa Pieńsk w Leśnictwie Piaseczno (Teren Gminy Węgliniec).

Natychmiast do pożaru zostały zadysponowane  służby leśne, najbliższe jednostki OSP i JRG PSP w Zgorzelcu. Po przybyciu na miejsce służb leśnych oraz  pierwszych jednostek straży pożarnej ( OSP Pieńsk, JRG PSP Zgorzelec , OSP Ruszów) okazało się że pożar szybko się rozwija i wezwano pomocy.

W tym czasie panowały bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne tj. siła wiatru wynosiła ok. 10 m/s a temperatura powietrza 24 stopnie C i był ogłoszony trzeci (najwyższy) stopień zagrożenia pożarowego  w lasach. Pożar powstał  w trudnym, niedostępnym terenie i objął uprawy leśne, młodniki oraz starszy drzewostan .  Szybko się rozprzestrzeniał z uwagi na suche trawy oraz  silny wiatr. Pożar objął 11 hektarów lasu i został całkowicie opanowany dopiero po ok. 6 godzinach.

W akcji gaśniczej uczestniczyło 24 pojazdy pożarnicze PSP i OSP ( w tym 3 duże cysterny),  80 strażaków  z pow. zgorzeleckiego, bolesławieckiego, lwóweckiego i jeleniogórskiego  oraz 3 samoloty gaśnicze z leśnych baz RDLP Zielona Góra, Poznań i Katowice oraz służby leśne i policja. Z Gminy Węgliniec bezpośrednio przy pożarze brały udział jednostki OSP Ruszów, Jagodzin, Czerwona Woda  natomiast OSP Węgliniec została w odwodzie operacyjnym na terenie jednostki na wypadek innego zdarzenia. Była to bardzo trudna akcja gaśnicza i tylko dzięki determinacji  i zaangażowaniu  strażaków i służb leśnych oraz  dużej ilości sprzętu pożar został opanowany  sprawnie.

J. Droś – Komendant Gminny  OSP
Foto –  J. Wilk
Share.

About Author