Cenne wyposażenie ruszowskich strażaków

0

Kilka dni temu nasi strażacy z OSP Ruszów wzbogacili swoje wyposażenie o bardzo nowoczesny i potrzebny sprzęt do ratowania ludzkiego życia tj. automatyczny defibrylator (AED) który to będzie stanowił wyposażenie samochodu ratowniczo – gaśniczego MAN.

Defibrylatory AED to urządzenia, które przywracają normalną pracę serca, przepuszczając impuls elektryczny o odpowiednim natężeniu przez mięsień sercowy. Od momentu wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia z upływem każdej minuty szanse na uratowanie człowieka spadają o 7 do 10%. Ofiara zatrzymania akcji serca ma tylko 5% szans na przeżycie. Jeżeli zostaną podjęte zabiegi ratunkowe, szanse wzrastają trzykrotnie. Jeśli w pobliżu miejsca wypadku znajdzie się defibrylator i zostanie prawidłowo użyty, szansa na uratowanie życia ludzkiego sięga 70%. Obecnie w szeregach OSP Ruszów jest przeszkolonych 20 strażaków – ratowników z zakresu udzielania kwalifikowanej pomocy przedlekarskiej – jest to bardzo duża ilość która została osiągnięta poprzez systematyczne szkolenia nowych osób.

Każdy strażak – ratownik musi co trzy lata poddać się tzw. recertyfikacji i zdać egzamin przed specjalną komisją aby zachować ważność uprawnień. Środki na zakup defibrylatora otrzymano z KG PSP w Warszawie w ramach dotacji dla jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego oraz Nadleśnictwa Ruszów.

J. Droś – OSP Ruszów

IMG_1356

Share.

About Author