Piersi nie tylko w październiku

0

Wielospecjalistyczny Szpital SP ZOZ w Zgorzelcu jak co roku aktywnie włącza się w ogólnopolską akcję profilaktycznych badań piersi.

Szpital nie tylko w październiku, ale przez okrągły rok realizuje Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oparty na Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych. Program adresowany jest do pań w wieku 50-69 lat. Dlaczego? Dlatego, że właśnie w tym przedziale wiekowym występuje największe ryzyko zachorowania na raka piersi.

Czy to oznacza, że z bezpłatnej, wykonywanej na bardzo bezpiecznym urządzeniu mammografii, nie mogą skorzystać młodsze panie? Owszem mogą, tylko ścieżka dostępu do badania jest nieco inna.
Kobiety w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywały mammografii, mogą rejestrować się bezpośrednio, bez skierowania, w Pracowni Diagnostyki Obrazowej na II piętrze głównego budynku szpitala. Można się zarejestrować osobiście, w godz. od 08.00 do 15.30, (poniedziałek – piątek), bądź telefonicznie w godz. od 12.00 do 15.00 (poniedziałek – piątek).
  • Tel. 571 – 334 – 799
  • Tel. 571 – 334 – 956
Co z kobietami, które nie ukończyły jeszcze 50. roku życia, a dostrzegają u siebie niepokojące symptomy bądź chcą skorzystać z badań profilaktycznych?
Wystarczy wykonać telefon do przyszpitalnej Poradni Onkologicznej i bez skierowania zarejestrować się na wizytę u specjalisty onkologa. On zadecyduje, czy wskazane jest wykonanie dodatkowych badań, np. USG bądź mammografii, czy wystarczy rozłożona w czasie kontrola. Może też powiedzieć, że wszystko jest w porządku i nie ma się czym martwić.
W poradni nie obowiązują obostrzenia wynikające z limitów kontraktowych, co przekłada się na dostępność do lekarzy specjalistów.
Każda zainteresowana badaniem profilaktycznym kobieta, a także każdy mężczyzna, może zarejestrować się w Poradni Onkologicznej osobiście, bądź telefonicznie, w godz. 11.00 – 14.00 (poniedziałek – czwartek). Poradnia mieści się na parterze, w nowym skrzydle szpitala.
Tel. 571 – 334 – 786
Październik na całym świecie obchodzony jest jako miesiąc walki z rakiem piersi. Nasze amazonki oswoiły nieco to hasło i nazywają październik po swojemu: miesiącem świadomości raka piersi. To ważne! Wczesne wykrycie niepokojących zmian umożliwia całkowite wyleczenie, ale jego warunkiem są badania profilaktyczne.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu
Share.

About Author