3 skuteczne sposoby na zabezpieczenie tego, co jest dla Ciebie najcenniejsze

0

Bezpieczeństwo to kwestia zasadnicza, zarówno w życiu prywatnym, jak i biznesowym. To oczywiste, że poszukujemy najlepszych i najskuteczniejszych rozwiązań, które pozwalają na pełną ochronę tego, co dla nas ma wartość największą. Chronisz dostęp do swojego konta bankowego, sprzętu elektronicznego, a przede wszystkim ważnych danych i informacji. Jak to robić naprawdę skutecznie? Wykorzystując biometryczne systemu kontroli dostępu.

Identyfikacja biometryczna to coraz częściej poszukiwane rozwiązanie w zakresie wykorzystania nowoczesnej technologii w identyfikacji osób oraz w systemach autoryzowanego dostępu. Biometria pozwala na rozpoznawanie osób na podstawie ich cech fizycznych oraz behawioralnych. To zdecydowanie bardziej wygodne i bezpieczne rozwiązanie w porównaniu z wciąż najpopularniejszymi metodami wykorzystującymi hasła dostępu i numery PIN.  Jakie są obecnie najpopularniejsze techniki biometryczne?

Twoje linie papilarne to niepowtarzalny kod dostępu

Dzisiejsze systemy kontroli dostępu wykorzystujące standardowo kody alfanumeryczne, a zatem hasła i numery PIN, mają pewną zasadniczą słabość. Tak naprawdę bowiem identyfikują one nie osobę, a właśnie dane hasło lub numer, tym samym nie autoryzując wejścia w sposób najbardziej bezpieczny. Inną wadą tego rozwiązania jest konieczność zapamiętania hasła lub numeru PIN, co niestety niezwykle często prowadzi do nieroztropnych praktyk jego zapisywania.

Systemy dostępu wykorzystujące technikę biometryczną polegają na identyfikacji danej osoby na podstawie jej unikatowych cech. To między innymi odcisk linii papilarnych.

Tego typu rozwiązania są Ci już na pewno znane, chociażby w związku z faktem, iż od 2006 roku wykorzystywana jest w Polsce metoda identyfikacji na podstawie linii papilarnych w paszportach biometrycznych. Dzięki jej zastosowaniu, paszporty biometryczne stały się doskonałym narzędziem poprawiającym bezpieczeństwo, są wyjątkowo trudne w sfałszowaniu i zniknęło ryzyko, że posłużą się nimi osoby nieuprawnione.

Najczęstsze obszary zastosowania czytników linii papilarnych to systemy kontroli dostępu, systemy rejestracji czasu pracy, a także systemy autoryzujące dostęp do poszczególnych urządzeń, systemów informatycznych czy też aplikacji. W takim rozwiązaniu nie musisz zapamiętywać żadnych haseł oraz posiadać dodatkowych kart dostępu.

Twoja ręka prawdę powie, czyli systemy wykorzystujące geometrię dłoni

Rozwiązania wykorzystujące czytniki geometrii dłoni pozwalają na identyfikację osoby na podstawie długości, szerokości i grubości czterech palców dłoni oraz obszarów pomiędzy kostkami. Pozwala to na stworzenie unikatowego i właściwego tylko dla danej osoby identyfikatora, mogącego stanowić klucz dostępu do danego miejsca, zasobów lub informacji.

Układ Twoich naczyń krwionośnych jest nie do podrobienia – wykorzystaj to

Systemy wykorzystujące czytniki układu naczyń krwionośnych to najbezpieczniejsze rozwiązania w zakresie ochrony zasobów i kontroli dostępu. Układ żył jest w każdym przypadku unikatowy i niezmienny, zatem decydując się na tego typu rozwiązanie, np. w autoryzacji wykorzystywanej w bankomatach, serwerowniach lub systemach operacyjnych,  możesz być pewien, że dostęp do zasobów mają tylko i wyłącznie upoważnione do tego osoby.

To jeszcze nie wszystko. Wejdź na https://www.autoid.pl/ i poznaj więcej rozwiązań dla skutecznej ochrony i kontroli dostępu!

Share.

About Author