Ogrzewanie podłogowe kontra tradycyjne grzejniki – wiesz, jak skutecznie ogrzać mieszkanie?

0

Kupując nowe mieszkanie, na etapie projektu mamy zazwyczaj możliwość wyboru sposobu, w jaki nasze mieszkanie będzie ogrzewane. Niezależnie od tego, jaką metodą będzie podgrzewana woda, sposób jej rozprowadzania może być zasadniczo dwojaki – za pomocą tradycyjnych grzejników lub przy wykorzystaniu rur umieszczonych w podłodze, czyli ogrzewania podłogowego. Jakie wybrać? Jeśli stoisz właśnie przed koniecznością dokonania wyboru, przedstawiamy kilka najważniejszych zalet poszczególnych rozwiązań.

Zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe to system, w którym element grzejny to cała powierzchnia podłogi. Co przemawia za tego typu rozwiązaniem?

Przede wszystkim docenisz w tym przypadku estetykę rozwiązania, gdyż eliminuje ono konieczność stosowania widocznych i z pewnością nieco mniej estetycznych grzejników. Ogrzewanie podłogowe pozwala na równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, co eliminuje zjawisko powstawania stref przegrzania lub niedogrzania. Poza tym temperatura rozkłada się zgodnie z fizjologiczną temperaturą ciała człowieka, tj. najwyższa utrzymuje się przy stopach i spada wraz z wysokością, czyli w okolicach głowy jest najniższa.

Ogrzewanie podłogowe pozwala także na realne oszczędności ciepła, co wynika z możliwości uzyskania komfortu cieplnego przy niższej temperaturze ogrzewania, oraz wykazuje zdolność do samoregulacji, np. w sytuacji silnego nasłonecznienia lub dużej liczby osób znajdujących się w pomieszczeniu i naturalnie je ogrzewających.

Z kolei zalety tradycyjnych grzejników to…

Przede wszystkim nieograniczona wydajność cieplna, eliminująca konieczność dogrzewania mieszkania innymi metodami. Jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj ogrzewania, zauważysz, że dostarcza ono więcej ciepła, co stanowi kluczowy atut w przypadku słabszej izolacji termicznej budynku.

Tradycyjne grzejniki są zdecydowanie łatwiejsze w montażu, który z reguły nie generuje żadnych problemów i ograniczeń, jak to ma miejsce w przypadku ogrzewania podłogowego.

W grzejnikach docenisz także ich korzystną cenę oraz całkiem atrakcyjna estetykę i wybór wśród wielu modeli dostępnych obecnie na rynku. Poza tym tradycyjny kaloryfer to także praktyczna suszarka, niezbędna wręcz w wielu sytuacjach i pomieszczeniach, np. w łazience.

A może zdecydujesz się na system mieszany?

Zarówno ogrzewanie podłogowe, jak i tradycyjne, wykorzystujące grzejniki, ma sporo zalet i tyle także wad. Dobrym rozwiązaniem może być połączenie atutów poszczególnych rozwiązań, w zależności od tego, w jakim pomieszczeniu ogrzewanie będzie montowane, jakich funkcjonalności oczekujemy i jakie możliwości proponuje nam w tym zakresie deweloper.

Warto też skorzystać z fachowej pomocy i doradztwa dewelopera w tym zakresie. Doświadczeni profesjonaliści, najlepiej przedstawia Ci uwarunkowania i mozliwości poszczególnych rozwiązań. Najlepszych fachowców najdziesz na http://apm-development.com.pl/

Share.

About Author