Uniwersalne zawory kulowe

0

Zawory kulowe są uniwersalne – można stosować je w mieszkaniach, domach, ogrodach, i tam gdzie tylko istnieje potrzeba doprowadzenia wody, ogrzewania, czy gazu. Solidny zawór uchroni Cię przed wyciekami gazu i zalaniem mieszkania. Dlatego przed zakupem warto poświęcić trochę czasu na wybranie najlepszego, to znaczy takiego, który posłuży Ci przez wiele lat, będzie szczelny i trwały.

Mechanizm wykorzystywany przy zaworach kulowych

Ten rodzaj zaworów przysparza znacznie mniej problemów, niż zawory tłokowe, ponieważ opiera się na mechanizmie wsuwania kuli do gniazda. Nie reguluje przez to przepływu wody, może go jedynie otworzyć bądź zamknąć. W efekcie, zanieczyszczenia z wody lub innego medium nie osadzają się we wnętrzu zaworu, pozostawiając go szczelnym na długie lata. Jeszcze większą skuteczność pod tym względem mają zawory kulowe wyposażone w dodatkowy filtr, który powstrzymuje wszelkie nierozkładalne zanieczyszczenia przed uszkodzeniem głowicy, kuli i reszty zaworu.

Problemy i usterki zaworów kulowych

Jak wszystkie rzeczy martwe, również zawory kulowe mogą ulec drobnym usterkom. Przyczyną problemów może być błędna instalacja lub źle dobrany zawór – na przykład niezgodnie z temperaturą, czy ciśnieniem panującym w rurach. Istotne jest dobranie zaworu do właściwej średnicy rury. Instalację polecamy zlecić profesjonalistom, ponieważ domowe eksperymenty mogą przysporzyć wielu kłopotów. Najwięcej nieszczelności pojawia się w okresie zimowym, zwłaszcza wtedy, gdy temperatury osiągają wysoki stopień na minusie. Lód powstały w rurach może uszkodzić kulę w zaworze, dlatego należy z uwagą śledzić prognozy i nie kupować zaworów o niskiej jakości.

Zalety zaworów kulowych

Sytuacje awaryjne nie będą już takie straszne, jeśli w swoim domu zamontujesz zawory kulowe. Mechanizm szybkiego otwarcia i zamknięcia dopływu cieczy pozwoli Ci natychmiast odciąć wodę w zagrożeniu zalania lub spięcia elektrycznego. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku przepływu gazu. Gdy istnieje groźba zatrucia gazem, lepiej od razu odciąć jego dopływ. Podstawową zaletą zaworów kulowych jest ich trwałość. Armatura najwyższej jakości potrafi przetrwać bez wymiany od 10 do 20 lat. Nie warto oszczędzać – lepiej zainwestować w droższy zawór i użytkować go przez wiele lat.

Jakość

W sklepie internetowym http://www.pneumatig.eu/ znajdziemy trzy główne rodzaje zaworów kulowych:

  • ręczne,
  • z napędem elektrycznym,
  • z napędem pneumatycznym.

Wszystkie wykonane są z najwyższej jakości materiałów – mosiądzu chromowanego lub niklowanego, stali nierdzewnej i kwasoodpornej. Specjalne uszczelnienia zrobione są z teflonu, który sprawdza się przy medium osiągającym nawet 180 stopni C i 60 bar ciśnienia.

Share.

About Author