Masz nowoczesny samochód? Nie remontuj niesprawnego silnika

0

Większości z nas zapewne wydaje się, że silniki, w jakie wyposażone są dzisiejsze nowoczesne samochody, to w zasadzie gwarancja bezawaryjności i długiej żywotności. Jak się jednak okazuje, w tej kwestii jest nieco inaczej. Najtrwalsze i najbardziej niezawodne jednostki wyjeżdżały z linii produkcyjnych w latach 90-tych XX-wieku. Dzisiejsze silniki zdecydowanie lepiej jest wymienić, niż wyremontować. Przy czym wymiana, nie oznacza  tutaj koniecznie zakupu nowego silnika.

Spalanie oleju, kłopoty z rozruchem i głośna praca silnika – wszystko to stanowi sygnał do wymiany jednostki w Twoim samochodzie

Przyczyn i objawów znacznego zużycia i awaryjności silnika bywa wiele. Do najczęstszych zaliczyć można z pewnością spalanie oleju. W tym wypadku to częsta konieczność dolewania oleju oraz intensywny dym olejowy wychodzący z rury wydechowej powinny zwrócić naszą szczególną uwagę. Kłopoty z rozruchem silnika, co ma miejsce zwłaszcza w przypadku zużytych silników diesla, szczególnie głośna, nierówna praca jednostki, hałas uderzających o siebie części silnika, czy też zatarcie panewek wału korbowego to kolejne czynniki świadczące o zakończeniu efektywnej i bezpiecznej pracy silnika. Wymiana jednostki wydaje się tutaj najbardziej opłacalnym i jedynym sensowym rozwiązaniem.

Wymiana, a może remont? Silnik nowy, czy używany?

W polskich warunkach kapitalny remont silnika jest praktyką najczęściej drogą i po prostu nieopłacalną. Właściciel samochodu musi się liczyć w tym wypadku z ryzykiem krótszej żywotności naprawianego silnika, większym zużyciem oleju oraz głośniejszą praca jednostki. Precyzyjny dobór auto części jest w tym wypadku niezwykle trudny i dokładność dopasowania poszczególnych elementów do jednej setnej milimetra jest praktycznie nie do osiągnięcia. Stąd też wysoka popularność rozwiązania, jakim jest wymiana silnika i to niekoniecznie na nowy.

Cena silnika używanego to zaledwie kilkanaście procent ceny nowej jednostki. A podaż na rynku samochodowych części używanych jest całkiem spora, zatem każdy kierowca bez trudu znajdzie tutaj to, czego potrzebuje. Ceny naprawy pojazdu w ASO bywają wręcz astronomiczne, zatem nie dziwi chyba nikogo popularność tego typu rozwiązań. Jeśli jednak nie znasz się na silnikach, warto w takim wypadku skorzystać z pomocy mechanika, któremu powierzysz naprawę swojego samochodu.

Share.

About Author