72 rocznica Forsowania Nysy Łużyckiej w Pieńsku pod Pomnikiem Poległych za Ojczyznę

0

Uroczystości z okazji 72 rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej w Pieńsku odbyły się w dniu 20.04.br. przed Pomnikiem Poległych za Ojczyznę.

W obchodach upamiętniających 72 rocznicę Forsowania Nysy Łużyckiej przez żołnierzy II Armii Wojska Polskiego oprócz organizatorów Burmistrza Miasta i Gminy Pieńsk Jana Magda i Dyrektora EuRegioKom Pana Andrzeja Świderskiego udział wzięli: kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych lokalnych i powiatowych, delegacje związków oraz organizacji społecznych, wojsko, straż pożarna, młodzież szkolna, harcerze i mieszkańcy Pieńska.

Naszą gminę reprezentowali: Stanisław Mikołajczyk – Burmistrz, Waldemar Błauciak – Przewodniczący Rady Miejskiej, Stanisław Kędzierewicz – kombatant z Czerwonej Wody, poczty sztandarowe z Zespołu Szkół z Węglińca i Ruszowa oraz delegacja uczniów Szkoły Podstawowej im. Boh. 37 p.p. 7 Dywizji II AWP z Ruszowa wraz z opiekunami Panią Anną Młodzińską i Panią Sylwią Papież. Uroczystość odbyła się przy asyście Kompanii Honorowej 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca i z udziałem Zakładowej Orkiestry Dętej Kopalni Węgla Brunatnego Turów.

Pod pomnikiem  wspominano „tamte wydarzenia – wysiłek zbrojny w historii polskiego oręża” i dziękowano w przemówieniach i modlitwie tym, którzy przelewali swą krew za wolność i pokój. Wspólnie podczas śpiewu „Roty” godnie uczczono poległych.  Pamiętając o bohaterach tamtych dni złożono pod Pomnikiem Poległych za Ojczyznę wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Źródło: wegliniec.pl

Share.

About Author